Okrasné česneky jsou nenáročné, a přitom tak efektní. Záhony oživí výrazným tvarem, výškou i barvou

Krása okrasných česneků (lat. Allium) spočívá v nepřehlédnutelných kulovitých květenstvích, která jsou složená z mnoha drobných kvítků nejčastěji fialové, ale i bílé nebo narůžovělé barvy. Rozkvétají sice o něco později než klasické jarní cibuloviny, a to až na přelomu dubna a května, ale kvetou podle jednotlivých druhů do června nebo července, některé druhy dokonce i v srpnu. Listy těchto česneků nebývají na rozdíl od květů středem pozornosti (až na výjimky), protože často už během kvetení rostlin žloutnou. 

Vysoké a nízké druhy česneků: využijete všechny

Dekorativnost okrasných česneků zvyšuje navíc výška, resp. délka květních stonků některých druhů a odrůd. Vysoké a statné česneky dorůstají do 60 až asi 120 cm, a potřebují proto ke svému růstu dostatek živin. Nejčastěji se vysazují do skupin v trvalkových záhonech, kde se jejich pestré květy tyčí a pohupují nad okolními rostlinami. 

Nižší vzrůst okrasných česneků o výšce 30 až 60 cm však nijak nesnižuje jejich atraktivitu a možnosti uplatnění. Používají se např. do obrub záhonů nebo do skalek. Na živiny jsou mnohem méně náročné, rostou i v chudých půdách, a přitom kvetou od jara do vrcholného léta. 

Okrasný česnek 'Ambassador'
Info ikona

Okrasný česnek 'Ambassador' dorůstá do výšky až 120 cm. Vykvétá v červnu a kvete 5 týdnů, tzn. že jeho květy vydrží pěkné až do července.

Cibule česneků můžete nechat v půdě několik let 

Aby se okrasným česnekům ve vaší zahradě dařilo, potřebují osluněná místa s lehkou, propustnou a spíše sušší půdou. Těžké a mokré půdy jim nevyhovují a neprospívají v nich. 

Cibule česneků se vysazují na podzim, obvykle v říjnu (příp. na jaře v březnu), a to do hloubky, která se rovná trojnásobku výšky dané cibule. Do každé výsadbové jamky je dobré přidat trochu zralého kompostu. Na začátku vegetace uvítají okrasné česneky zálivku, příp. přihnojení, po zatažení naopak sucho. Přesazovat je můžete až po zatažení listů, nejlépe na podzim. Zimní ochranu ani ochranu před škůdci či chorobami většina česneků nevyžaduje. 

Cibule okrasných česneků můžete v půdě ponechat několik let, většinou se uvádí tři až pět. Po uplynutí této doby je dobré cibule na podzim vyndat a rozsadit

K množení česneků využijte semena, cibulky i pacibulky

Vysoké česneky i skalkové druhy zůstávají pohledné i po odkvětu, kdy je zdobí suchá květenství se semeny, která vydrží na rostlinách poměrně dlouho. Semena můžete nechat na rostlinách buď dozrát a v daném místě vysemenit, nebo je těsně před dozráním odstřihnout a dosušit dodatečně (na záhon se vysévají semena hned na podzim, do nádob k předpěstování na jaře). Možností je také odkvetá květenství odstranit ještě před vytvořením semen, aby se cibule jejich tvorbou zbytečně nevysilovaly. 

Na vhodném místě se okrasný česnek snadno množí i dceřinými cibulkami, které se tvoří na bázi mateřské cibule. Ty můžete na podzim oddělit a vysadit samostatně. Rostliny, které z nich vyrostou, vykvetou po dvou až třech letech. K množení slouží i pacibulky, které se u některých druhů česneků objevují v květenství. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada