Modré květy vytrvalých lnů ozdobí zahradu na dlouhé měsíce. Rostliny nemusíte ani zalévat

Nejčastěji dorůstají lny (latinsky Linum) do podoby vzpřímených a vzdušných keříků jemné struktury. Obvykle se jedná o byliny, které na bázi ale někdy dřevnatí. Rostliny vytvářejí tenké lodyhy olistěné úzkými, šedozelenými listy a modré květy (existují i bílé odrůdy). Ty sice rychle odkvétají, ale hned je nahrazují další a další květy (zvlášť když ty odkvetlé odstraňujete). 

Vytrvalé lny zvládají plné slunce i sucho 

Vytrvalé lny se uplatní zejména v přírodněji pojatých zahradách, vyhovují jim štěrkové záhony, nižší druhy nebo odrůdy mohou růst také ve skalkách nebo v kamenných zídkách. Uvítají plné slunce, potřebují ale propustnou půdu, protože nesnášejí podmáčení. Sucho zvládají dobře (kromě doby po výsadbě se obejdou bez závlahy) a nevadí jim ani chudší půda. Ta může být i zásaditá. Nejčastěji se množí výsevem. 

Ačkoli se jedná o trvalky, jsou lny krátkověké. Ze zahrad mizí podle podmínek po třech až šesti letech, ale přesévají se. 

Nejčastěji se pěstuje len vytrvalý a narbonský 

Pokud na vytrvalý len v zahradě narazíte, bude to nejspíš jeden ze dvou nejčastěji pěstovaných druhů: len vytrvalý (Linum perenne) a len narbonský (L. narbonense)

Len vytrvalý pochází z teplých a sušších oblastí Evropy, u nás jde domácí druh. Vytváří přímé a hustě olistěné lodyhy, které dorůstají až do 40 cm (existují ale i nízké odrůdy vysoké jen 20 cm, např. modře kvetoucí 'Saphyr' a bíle 'Diamant'). Rostlina kvete od května, příp. června do července. Předpěstovává se od února do dubna (sazenice se pak vysazují do sponu 30 x 30 cm), nebo se rovnou vysévá na stanoviště v dubnu až květnu (kvete od druhého roku). 

Podobný len narbonský pochází ze Středomoří. Je vysoký 30 až 50 cm a kvete rovněž od května do července. Oproti lnu vytrvalému má však tmavěji zbarvené květy (měří i 4 cm v průměru). 

K vytrvalým lnům se řadí ještě severoamerický len Lewisův (L. lewisii), který nakvétá od května, a trsnatý len žlutý (L. flavum), který dorůstá do 40 cm a v červnu a červenci kvete svítivě žlutými květy. V přírodě se můžete setkat ještě se lnem chlupatým (L. hirsutum), který je chráněný a u nás roste na jižní Moravě. 

Lny můžete pěstovat také jako letničky 

Kromě vytrvalých lnů se pěstují i jednoleté druhy. Len setý (L. usitatissimum) určitě znáte z příběhu o krtkovi a jeho kalhotách s kapsami. Je vysoký asi 120 cm, a kromě vláken se z něj využívají i semena, která obsahují látky účinné při různých trávicích obtížích (koliky, zácpy, záněty, vředy). Lisuje se z nich také olej, který se užívá zevně (spáleniny, záněty) i vnitřně (játra, cévy, cholesterol). Přímý výsev je možný od března či dubna. 

Častěji pěstovanou letničkou je však 40 cm vysoký červeně kvetoucí len velkokvětý (L. grandiflorum). Vysévá se v březnu, ale pro kvetení v pozdním létě je možný i opakovaný výsev. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada