Million bells neboli minipetúnie: jak udržet oblíbené letničky bez suchých výhonů i v druhé polovině léta

Million bells jsou oblíbené balkonové květiny, na první pohled velmi podobné petúniím. Proto se jim také nejčastěji říká minipetúnie. Při správné péči ochotně vykvétají po celé léto záplavou drobných zvonkovitých květů v mnoha barvách, od bílé přes žlutou, růžovou až k fialové barvě.

Million bells, minipetúnie (Calibrachoa)

Million bells pocházejí z Jižní Ameriky a skutečně na první pohled vypadají jako zmenšeniny petúnií, ale jsou mnohem méně náročné na pěstování. Minipetúniím například ani nemusíte odstraňovat odkvetlé kvítky, mají schopnost samočištění. Je sice nutné, stejně jako většinu ostatních balkonovek, vysazovat je až v druhé polovině května, pak ale snesou vítr, déšť, chladnější i naopak velmi horké počasí. Ideální je pro ně umístění na balkonech nebo oknech s východní, případně i jižní orientací, v tom případě však je lepší, umístit je na balkonech na parapet okna, a ne do truhlíku zavěšeného na zábradlí.

Na druhou stranu million bells potřebují ke svému zdárnému růstu a kvetení dostatek slunečního svitu. Rostlinám se daří na plném slunci a vyžadují nejméně 6 hodin přímého slunečního svitu denně. Při nedostatku slunce jsou rostliny million bells slabé a náchylné k rozvoji chorob.

Jak správně zalévat million bells

Abyste se z million bells mohli těšit od jara až do podzimu, musíte se naučit, jak je správně zalévat. Jinak mají sklon k hnědnutí a zasychání středů rostlin i celých výhonů. Million bells jsou rostliny, které vyžadují vyšší zálivku, ale ne každý den. Nepatří také do samozavlažovacích květináčů a truhlíků. Million bells se zalévají důkladně, větším množstvím vody, přebytečnou vodu, která vyteče do podmisky je však nutné asi po deseti minutách vylít. Jinak dochází velmi často k zahnívání kořenů. Další zálivka by měla následovat až po úplném vyschnutí substrátu.

Hnilobu kořenů je nutné podchytit včas

Pokud million bells začínají hnědnout, mají uvnitř rostliny žluté a později hnědé listy, případně po vyklepnutí z květináče objevíte kašovité a smradlavé kořeny, pak se s největší pravděpodobností jedná o hnilobu kořenů, která je způsobena deštěm nebo špatnou zálivkou.

Pokud hnilobu zachytnete včas, můžete ještě rostlinu zachránit:

  • rostlinu vyndejte z květináče a oklepejte substrát z kořenů
  • odřízněte poškozené kořeny
  • odstraňte všechny zažloutlé, případně hnědé listy
  • rostlinu vysaďte do čerstvého substrátu
  • nový substrát obsahuje i hnojivo, ale asi za 14 dnů začněte rostlinu přihnojovat
  • nikdy neaplikujte hnojivo na listy a květy, mohlo by dojít k popálení rostliny sluncem

Zdroj:https://gardender.com/why-is-my-calibrachoa-dying/; https://www.ceskestavby.cz/clanky/naucte-se-pestovat-million-bells-23876.html