Chelsea Chop: zkrácení trvalek koncem května, kterým si zajistíte kvetení v několika vlnách

Název tohoto zastřižení – Chelsea Chop – je odvozený od termínu známé zahradnické výstavy Chelsea Flower Show, která se každý rok koncem května koná v Londýně. V tuto dobu je také nejvhodnější zaštípnutí trvalek provádět. 

Trvalky zkraťte o třetinu až polovinu výšky

Princip Chelsea Chop spočívá v tom, že se výhony trvalek o třetinu až polovinu zkrátí těsně nad místem, z nějž vyrůstají listy. Z jejich paždí (úžlabí) pak vyrostou další výhony. Podpoří se tak rozkošatění trvalek a jejich kvetení se posune

Chelsea Chop se přitom může provést buď u všech výhonů daného trsu, nebo jen některých – po obvodu trsu, v jeho středu (zabrání budoucímu rozklesnutí) nebo třeba jen v přední části. Výhony ponechané bez zásahu tak pokvetou dříve než ty zastřižené a kvetení se rozloží do delšího období. Zastřižené výhony pokvetou navíc bohatěji. Odstřižené části rostlin je možné použít jako řízky, a trvalky si tak namnožit. 

Kterých trvalek se zkrácení Chelsea Chop týká

Zaštípnutí se provádí zejména u vyšších trvalek kvetoucích v létě, v pozdním létě nebo na podzim, jejichž trsy se často rozklesávají nebo mají tendenci polehávat. Jedná se například o třapatky a třapatkovky, vysoké plamenky a rozrazilovce, sadce, zápleváky, perovskie, hvězdnice, rozchodníkovce... 

Trvalky budou po zaštípnutí hustší a budou lépe držet tvar. Platí, že čím blíže k běžné době kvetení Chelsea Chop provedete, tím více kvetení oddálíte. Nesmíte to ale samozřejmě přehnat, abyste se květů v dané sezoně dočkali. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada