Květy ibišku bahenního měří i čtvrt metru! Co udělat, aby kvetly co nejdéle a vzbuzovaly obdiv i příští rok?

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) není zdejší, pochází z jihovýchodu USA. Jde o vytrvalou rostlinu, polokeř, který každý rok znovu a znovu usychá, aby na jaře opět a více obrazil. 

Velké květy ibišku bahenního
Info ikona

Květy ibišku bahenního mohou mít krémovou, růžovou nebo červenou barvu. 

Ibišek bahenní může kvést až do konce září

Ibišek bahenní vytváří každý rok výhony dorůstající až do metrové délky, které u báze postupně dřevnatí. Kromě velkých květů se vyznačuje i velkými sytě zelenými listy, které nejsou tak výrazně vykrajované jako u běžných ibišků. Rostlina rozkvétá od poloviny či konce léta a může kvést až do konce září. Květy mohou měřit v průměru i 25 centimetrů a mít krémovou, růžovou nebo červenou barvu, záleží na kultivaru. Otrháváním odkvetlých květů podpoříte tvorbu nových. Semena rostlin kvůli vlhkému a chladnému podzimu u nás většinou nedozrají. 

Půda pro velkokvětý ibišek nesmí vyschnout

Aby ibišek bahenní hodně kvetl, potřebuje chráněné slunečné místo s vlhkou, ale propustnou a humózní půdou. Je možné ho pěstovat v přenosné nádobě, ale vyhovuje mu i trvalá výsadba v zamulčovaném záhonu, např. blízko jezírka. Rostlina uvítá jednorázové jarní přihnojení dusíkem a letní přihnojování na podporu kvetení (hnojiva s fosforem), které však ukončete nejpozději do konce září. Půda by neměla nikdy úplně vyschnout (zvláště při pěstování v nádobě), za horkého léta proto dopřejte ibišku bahennímu vydatnou zálivku

Zjara zastřihněte ibišku bahennímu výhony

Velkokvětý ibišek bahenní se vysazuje na jaře nebo na podzim (prodává se kořenový bal se zastřiženými výhony). Každý rok na jaře je potřeba rostlině zastřihnout zaschlé loňské výhony dříve, než začnou rašit nové. Řez proveďte jen několik centimetrů nad zemí. Zhruba v květnu vyraší nové výhony. Příliš dlouhé nebo květy hodně obtěžkané výhony můžete během roku vyvazovat k opoře. 

Na zimu potřebuje ibišek dobře zazimovat

Na podzim celá rostlina zežloutne a nadzemní část rostliny odumře. Před zimou je možné dlouhé výhony zkrátit, případně všechny svázat dohromady (jako u okrasných trav). V zimě chraňte půdu u ibišku, resp. jeho kořeny, nastýlkou z listí, chvojí nebo mulče, příp. vše ještě zakryjte bílou netkanou textilií

Právě nejisté přezimování kvůli nedostatečné zimní ochraně rostlin je důvodem, proč nejsou ibišky bahenní v českých zahradách více rozšířené. Rostliny pěstované v nádobách zimujte v bezmrazé místnosti, světlo přes zimu nepotřebují. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada