Keřovitá mandloň se hodí do malých zahrad i větších skalek. Počítejte ale s tím, že ráda odnožuje

Mandloň nízká (lat. Prunus tenella, syn. Amygdalus nana) je keř spíše nižšího vzrůstu. Dorůstá jen do výšky jednoho metru, příp. metru a půl, a za svůj nepravidelný metlovitý vzhled vděčí hustým větvím. Ty na konci dubna rozkvétají jednoduchými, nejčastěji růžovými květy a během kvetení začnou na keři rašit i opadavé listy s pilovitým okrajem. Plodem jsou drobné peckovice, jejichž jádra obsahují víc amygdalinu než mandloň obecná (pozor, jsou jedovatá). 

Mandloň nízká potřebuje propustnou půdu a slunce

Mandloň nízká je nenáročná, spolehlivá a bohatě kvetoucí dřevina, která ovšem potřebuje propustnou a spíše sušší půdu, ideálně mírně zásaditou. Při větší obsahu vápníku ale může trpět chlorózou. Rostlina miluje plné slunce, mráz zvládá velice dobře. 

Řez keřovité mandloně provádějte po odkvětu

Aby si keř mandloně nízké udržel přijatelný tvar, je dobré ho pravidelně zastřihávat, jinak začne polehávat. Ideální je řez hned po odkvětu – mandloň nízká kvete na přírůstcích z loňského roku, tak aby je stihla vytvořit a keř bohatě kvetl i následující rok. Po řezu rostlina silně obráží

Květy mandloně nízké (Prunus tenella)
Info ikona

Mandloň nízká rozkvétá zhruba ve třetí dubnové dekádě.

Počítejte s tím, že keř mandloně hojně odnožuje

Důležité je také počítat s tím, že mandloň nízká hojně odnožuje (na příhodném místech může vytvořit i polykorm, u nějž z jednoho kořenového systému vyrůstají nad zemí další keře, ale přitom jde o jednu a tutéž rostlinu), a za čas si tak může podmanit větší prostor. Nejsnáze se množí odkopky. Na jaře může trpět moniliózou a klejotokem

Skalku může mandloň nízká časem prorůst

U nás je mandloň původní jen na několika místech jižní Moravy, např. na Pálavě, a v přírodě je chráněná. Okrasné kultivary se ale pro své krásné květy vysazují do zahrad, kde se uplatní zejména jako solitéry nebo ve skupinové výsadbě. Vysazované jsou i do skalek, kde je ovšem třeba myslet na jejich rozrůstání, a časem i možné zastínění okolních rostlin. 

V malé zahradě oceníte i zakrslou mandloň trojlaločnou

Kromě keřovité mandloně nízké stojí za pozornost i zakrslý, dvoumetrový nebo třímetrový a bohatě kvetoucí strom mandloně trojlaločné (Prunus triloba), který se doporučuje každý rok po odkvětu výrazně ořezat.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada