Kdy zaštípnout vršky rajčat: nyní je vhodná doba. Velkou úrodu zpracujte rychle a jednoduše na omáčku

Proč zaštípnout vrcholy rajčat

Rajče je původem vytrvalá rostlina, potřebuje však mít příhodné klimatické podmínky, tedy stálé teplo a sluneční svit. V našich podnebných podmínkách ovšem dokážeme rajčata pěstovat pouze jako jednoletou rostlinu. Od poloviny srpna se totiž dá předpokládat, že se teplota bude snižovat a délka slunečního svitu zkracovat. Ale vaše rajčata mají nasazené nové, ještě zelené, plody. Aby měly šanci dozrát před příchodem studeného počasí, je třeba rajčatům zaštípnout vrchol stonku i s květy, popř. dokonce i s malými plody. Byť se to zdá na první pohled drastické, rajčatům uděláte velkou službu. Mateční rostlina nemusí svoji energii věnovat na další růst, kvetení a vytváření nových plodů. Soustředí se na dozrání stávajících rajčat a využije poslední krásné dny na jejich vybarvení a dodání skvělé chuti.

 

Jak zaštípnout vršky rajčat

Vrcholy rajčat zkraťte nad sedmým patrem – vijanem. Při běžném pěstování jsou v této výšce rajčata většinou ještě schopna dozrát. Pochopitelně velice záleží na několika faktorech. Na volném záhoně jsou rajčata náchylná k praskání. To v případě, že panuje vlhké a deštivé počasí a venkovní teploty kolísají. Pokud v noci teploty klesnou již na hodnotu kolem deseti stupňů, rajčata zastaví růst. V takovém případě platí, že je třeba se soustředit na dozrání stávajících plodů. Ve skleníku je jednodušší zabezpečit příznivé klima déle, a proto rajčata můžete nechat růst výš.

Co s velikou úrodou rajčat

Vzpomínáte si na netrpělivou radost, kterou jste měli, když vám dozrávala první rajčata? Na vrcholu sezóny už možná nadšeni z velké úrody nejste, a to je škoda. Berte to přece jako výhodu a možná i výzvu. Rajčata si jednoduše zpracujte do omáčky, kterou využijete na pizzu, topinky a pochopitelně na špagety. A recept? S tím si hlavu nelámejte, prozradíme, jak na to.

 

  • Nejdříve si na plech rozprostřete rajčata „bubákem“ vzhůru a dejte do rozpálené trouby na pár minut. Až začne jejich slupka praskat, vytáhněte je.
  • Oloupejte a nahrubo nakrájejte 6 velkých cibulí, které osmažte do sklovata na oleji, přidejte alespoň 5 velkých stroužků česneku.
  • Přidejte na kostičky nakrájenou středně velkou cuketu a 6 velkých paprik.
  • Z napraskaných rajčat svlékněte slupku a pokrájejte na větší kusy – čím více rajčat, tím lépe.
  • Osolte, opepřete dle chuti.
  • Vše zamíchejte a povařte cca 15 minut.
  • Nasekejte různé natě a čerstvé bylinky, které přidáte do omáčky v okamžiku, kdy ji přestanete vařit.
  • Dochuťte trochou octa, přidejte dle libosti cukr, od oka přilejte kečup.
  • Ochutnejte sami a nechte ochutnat i ostatní členy rodiny. Je třeba chutě doladit podle potřeby.
  • Horkou omáčku nalejete do sklenic a zavíčkujete. Zavaříte obvyklým způsobem cca 20 min.

 

A úrodu rajčat máte jednoduše zpracovanou! Omáčku oceníte pro rychlé vaření i jako chuťovku, když vás přepadne mlsná.

Zdroje: autorský text

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada