Kamélie rozkvétají uprostřed zimy neuvěřitelně krásnými květy: dejte jí vše, co potřebuje a to hlavně teď, v zimě

Kamélie získaly jméno po misionáři Jiřím Kamelovi, který pocházel z Brna a byl amatérským přírodovědcem. Kamélie se intenzivně šlechtí a na trhu je tak mnoho kultivarů lišících se především v barvě a plnosti květů. Ačkoliv se jí také říká čajová či japonská růže, květy nevoní, to jí ale nic neubírá na atraktivnosti. Barva květů kamélií je nejčastěji bílá a růžová v nejrůznějších odstínech, přičemž naleznete odrůdy i krvavě červené. Květy mohou být jednoduché, u kterých vyniknou žluté tyčinky, sasankovité či pivoňkovité. Plné květy jsou velmi atraktivní a vždy vypadají kouzelně.

Kaméliím se v bytě moc líbit nebude

Chcete-li kamélii pěstovat v teplém bytě, nadšená z toho moc nebude, protože pochází z chladných lesů Japonska a odtud pramení i její potřeba chladného a vlhkého prostředí. Sice vám v bytě neuhynou, ale nebudou tolik kvést a to, že trpí, bude znát i na kvalitě listů, které nejsou lesklé a bohaté. V dobách šlechty se kamélie pěstovaly běžně v bytech i domech, ale tehdy ještě nebylo ústřední topení a topilo se vždy lokálně třeba v kamnech a vždy se tedy našel nějaký chladný koutek v domě pro pěstování těchto krásek.

Kde a jak kamélie pěstovat

Kaméliím se nejlépe daří v zimních zahradách, chladném skleníku a pokud byste je chtěli pěstovat někde v domě, musí to být chladná místnost, například chodby či haly nebo ložnice, kde bývá chladněji ve srovnání s jinými místnostmi. Kamélie vyžaduje dostatek světla, ale ne přímého slunečního záření, paprsky by totiž mohly popálit listy. Přes léto ji můžete vyletnit třeba na terasu, ale kamélii neumisťujte na slunce, nýbrž spíše do stínu. Pokud máte trvale osluněnou terasu, pro kamélii musíte nalézt jiné místo v zahradě, třeba někde pod stromy. Kamélie má podobné nároky jako vřesovištní rostliny jako jsou rododendrony či azalky, také vyžaduje mírně kyselý substrát, závlahu ocení dešťovou vodou nebo alespoň vodou odstátou a substrát by měl být neustále vlhký.

Proč kaméliím opadávají poupata: na vině je závlaha

Někdy se stává, že kamélie shodí poupata. Děje se to především díky nerovnoměrné zálivce, a nejcitlivější jsou kamélie ve fázi nalévání poupat, kdy se na špičce ukazuje barva. V tuto chvíli je důležité ohlídat pravidelnou zálivku, substrát nesmí vyschnout a nesmí docházet ke změnám teplot, optimální teplota pro kvetení je mezi 10-15 °C. Kamélie nesnáší průvan, takže pokud na ni v době nakvétání budeme otvírat okno či dveře, nevykvete. Vhodné nejsou ani žádné přesuny rostliny z místa na místo, i to může být důvod, proč shodí poupě.

Co potřebují kamélie teď, v zimě?

Do rozkvětu kamélie mírně zaléváme, přihnojujeme je kapalným hnojivem a rosíme listy. Kamélie rozkvétají dle kultivaru zhruba od Vánoc až do února. Právě od února až do dubna jsou kamélie v plném květu, je nutné je plně a pravidelně zalévat. Ale přihnojování v tuto dobu již není nutné a ukončíme ho. V dubnu až květnu se pak kamélie po odkvětu mohou přesadit, přičemž nový květináč by měl být větší pouze o pár centimetrů.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada