Zimní královna kamélie: jak ji pěstovat, aby vám v květináči vykvetla už v lednu a vydržela krásná desítky let

Kamélie je úzce příbuzná čajovníku. Patří do tradičních čínskýchjaponských zahrad a svou roli má i v čajovém obřadu. Existuje několik druhů kamélií, nejvýznamnějším okrasným keřem je však kamélie japonská (Camellia japonica), která v 19. století zažila v Evropě velký boom. V oblastech s mírnými zimami ji lze vysadit do zahrady, jinak se pěstuje v nádobách

Kamélii vyberte chráněné místo v polostínu

Pro porozumění tomu, co kamélie potřebují, se vyplatí nahlédnout do jejich domoviny. Ve východní Asii rostou kamélie ve vavřínových lesích, zastíněné většími stromy. Léta jsou zde bohatá na déšťzimy mírné, i když se může občas vyskytnout lehký mráz. Podobné stanoviště byste jim tedy měli dopřát i v zahradě: chráněné místo v polostínu, ideálně pod střechou z listů větších stromů. 

Půda by měla být tak jako v lese kyprá, bohatá na humusslabě kyselá. Vhodné jsou půdy, kde se daří také rododendronům a zahradním borůvkám. Kamélie se však klidně srovná i s těžší půdou, jen musí být propustná a neměla by se po dešti zamokřovat. 

Starší keř kamélie zvládne i tužší zimu

Protože se odrůdy kamélie liší v různých vlastnostech, ale především v mrazuvzdornosti, vyplatí se nákup v dobré školce nebo v zahradnictví specializovaném přímo na kamélie; tam se poraďte nejen o výběru odrůdy, ale i o tom, zda ve vašem regionu budou prospívat venku. Čím jsou keře při nákupu starší, tím lépe zvládnou i tužší zimu. Pokud však v hlubším mrazu přece jen zmrznou, obvykle znovu obrazí. 

V zimní zahradě kvete kamélie už v lednu

Kamélie lze pěstovat i v nádobách, zejména pokud máte možnost přezimování v nevytápěné zimní zahradě nebo skleníku, protože v domě je jim příliš teplo. Zatímco venku vysazené kamélie si s kvetením často dávají načas až do března, ty v nádobách otevírají své květy často už v lednu

Méně známá kamélie kvete už na podzim

Na rozdíl od kamélie japonské, která kvete koncem zimy a na jaře, se poupata kamélie tupolisté (C. sasanqua) otevírají podle odrůdy mezi zářím a prosincem. Protože má květy trochu menší a většinou jednoduché, je trochu ve stínu své honosnější sestry. Mnohé odrůdy však vonílákají včely. Kamélie tupolistá má ráda trochu více slunce, jinak se v nárocích podobá sesterskému druhu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada