Jaké listopadky si vysadit a jak se o ně starat

Pokud jde o dobu kvetení, nemají listopadky, resp. chryzantémy (rod Chrysanthemum, syn. Dendranthema) konkurenci. Ty první rozkvétají koncem léta, v září, a pozdní odrůdy za příznivého počasí krášlí zahradu až do prosince. Zvlášť když jim trochu pomůžete a před mrazivou nocí zakryjete jejich citlivé květy netkanou textilií nebo – pokud jde o rostliny v nádobě – pro ně najdete chráněné místo. Když k dlouhé době kvetení připočtete pestré barvy a úbory mnoha tvarů, nemůže být o královně podzimu (aspoň na záhonech) pochyb.

Japonské sasanky: nenáročné trvalky do podzimních zahrad

Listopadka jako trvalka i jednoletka

V Evropě se listopadky pěstují po staletí a za tu dobu se podařilo vytvořit ohromující množství odrůd – ať už skleníkových, nebo zahradních. Ano – je důležité vědět, že ne každá rostlina, kterou koupíte, se hodí pro pěstování na trvalkovém záhoně. Chcete-li mít na zahradě listopadky, které vás budou těšit mnoho dalších let (a podzimů), vybírejte mezi odolnými rostlinami, které byly pěstovány venku. 

Kulovité listopadky obalené květy jsou totiž spíš sezonním zbožím, podobně jako letničky určené pro pěstování na balkoně. Je dobré vědět, že rychlené rostliny – na rozdíl od těch, které jsou určeny pro dlouhodobé pěstování na záhoně – nemají dostatečně vyvinuté přezimovací orgány (kořeny), a proto nelze počítat s tím, že by zimu na zahradě přečkaly do příštího jara.

Jak v zahradě správně použít okrasné trávy a co k nim vysadit

Co všechno listopadky potřebují 

Podobně jako řada dalších okrasných trvalek mají listopadky rády slunné místo s propustnou hlinitou nebo hlinitopísčitou půdou bohatou na živiny. Pozdní odrůdy vydrží kvést déle, když pro ně najdete místo blízko zdi nebo živého plotu, které jim poskytnou ochranu. Vyšší odrůdy vyrostou do značné výšky, a proto potřebují od léta oporu. Jestliže rostliny v polovině července zčásti seříznete, udržíte je kompaktní a zároveň prodloužíte dobu kvetení.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů?

Kdy vysazovat a dělit listopadky 

Ideální doba pro výsadbu zimovzdorných listopadek je na jaře, případně v první polovině roku. Rostliny tak mají dost času na zakořenění a přirozený vývoj, což jim usnadní přežití první zimy. Pokud je vysazujete na podzim, těsně před rozkvětem, nezapomeňte, že nastýlka ze suchého listí jim usnadní přežití zimy. Kořeny ochrání i nadzemní části rostlin, proto listopadky seřízněte až na jaře. 

Starším rostlinám prospěje, když je každé tři až čtyři roky na jaře (v březnu nebo dubnu) rozdělíte, aby si zachovaly schopnost bohatě kvést. Kromě toho jim pomůže, když je na jaře přiměřeně přihnojíte dávkou kompostu. V posledních letech je důležitým opatřením také ochrana mladých výhonků před hladovými plzáky. 

S čím listopadky kombinovat 

Pokud jde o vhodné sousedy, listopadkám sluší kombinace s kompaktními odrůdami ozdobnice (Miscanthus), prosa prutnatého (Panicum virgaceum) a dalších okrasných trav. Chybu neuděláte ani volbou podzimních hvězdnic (Aster) a sasankovek (Anemone).

Celoroční bydlení v maringotce? Ano, jde to

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada