Jak si namnožit sněženky: dělením trsů, výsevem nebo rozřezáním cibulí

Nejsnáze si sněženky namnožíte rozdělením jejich trsů. Nejvhodnějším termínem je k tomu doba, kdy rostliny začínají zatahovat – listy jim už pomalu žloutnou, ale stále jsou pevné. Trs stačí vyjmout z půdy a rozdělit ho na jednotlivé rostliny, které okamžitě vysaďte, aby zbytečně nevysychaly. Pravdou však je, že dělením trsů je množení sněženek poměrně pomalé. Vyzkoušet proto můžete i jiné postupy. 

Množení sněženek rozřezáním jejich cibulí

Tento způsob množení sněženek vám možná připadá drastický, ale mezi pěstiteli (zvlášť těmi profesionálními) je běžně využívaný. Důležitá je při něm hlavně hygiena, resp. čistota, aby nedošlo k infekci řezných ran choroboplodnými zárodky. Omyjte a vydezinfikujte proto pečlivě podložku i řezný nástroj a navlékněte si chirurgické rukavice. Nejvhodnějším termínem je konec května nebo červen, kdy už cibule sněženek odpočívají. 

Postup je následující: cibuli podélně rozřízněte na několik dílků tak, aby měl každý kousek podpučí (to je spodní část cibule s kořínky). Dílky vysaďte do sterilního substrátu, zavlažte a udržujte v teple, dokud nevytvoří drobné cibulky. Ty je třeba pak ještě rok nebo dva dopěstovat do květuschopného stavu.

Možností je také jednotlivé dílky ještě dál rozdělit, aby na každém oddělku zůstaly dvě šupiny spojené s podpučím. Ty pak vložte do sáčku s vermikulitem (jílový minerál), uzavřete ho a uložte na tmavé místo. Po šesti až osmi týdnech (někdy až dvanácti) se mezi šupinami vytvoří malé cibulky, které zasaďte do květináčů. Jakmile šupiny původní cibule změknou, odstraňte je a nové cibulky nechte nerušeně růst dva nebo tři roky. Teprve pak je můžete vysadit do zahrady.

Jak si namnožit sněženky výsevem semen

Sněženky můžete množit rovněž výsevem semen, která v tobolkách dozrávají až po zatažení listů. Tobolky odřízněte a semena vysejte tak, jak jsou (nesušte je). Potřebují projít stratifikací (chladovým obdobím), a proto vyklíčí až příští jaro. Počítejte ale s tím, že odrůdy sněženek si tím způsobem nenamnožíte (potomstvo bude mít jiné vlastnosti). 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada