Breadcrumb

V brazilských pralesích roste vánoční kaktus (Schlumbergera) epifytně uchycený na jiných rostlinách, daří se mu tedy na světlém až polostinném místě. Přímé slunce nesnáší – způsobuje mu popáleniny, v interiéru proto uvítá parapet severního okna.
Foto: Shutterstock

Substrát pro vánoční kaktus (Schlumbergera) by měl mít mírně kyselou půdní reakci a mezi zálivkami ho nechte vždy vyschnout – předejdete tak zahnívání kořenů. Od května do září dopřejte kaktusu letnění a přemístěte ho na terasu nebo zahradu.
Foto: Shutterstock

K nasazení poupat vyžaduje vánoční kaktus (Schlumbergera) krátký den a teplotu do 15 °C. Po návratu ze zahrady až do listopadu proto rostlinu ponechejte v chladnější místnosti při minimální závlaze. Jakmile začne nasazovat poupata, zvyšte zálivku a pravidelně kaktus přihnojujte tekutým hnojivem.
Foto: Shutterstock

Vánoční kaktus (Schlumbergera) s poupaty ovšem raději nepřemísťujte, mohla by opadat. Opad poupat může způsobit i příliš suchý vzduch, který ale rychle vyřeší pravidelné rosení. Rozvité květy naopak opadávají málokdy, do pokoje s vyšší teplotou proto přesuňte rostlinu až těsně před svátky.
Foto: Shutterstock

Po odkvětu vánoční kaktus (Schlumbergera) vraťte na chladné místo a až do jara omezte zálivku. Následně je možné ho přesadit, pokud mu ale není květináč těsný, není to nutné. Rostlina se také snadno množí řízkováním – stačí nechat stonek s několika články pár dní zaschnout a poté zasadit.
Foto: Shutterstock

Podmínky pro pěstování velikonočního kaktusu (Hatiora) jsou podobné jako u vánočního. Má rád letnění v polostínu, při poklesu nočních teplot pod 10 °C ho ale přeneste dovnitř, nejlépe na chladnou chodbu.
Foto: Shutterstock

Od října až do ledna dopřejte velikonočnímu kaktusu (Hatiora) klidové období s teplotou do 15 °C a omezenou závlahou, jinak nerozkvete.
Foto: Shutterstock

Jakmile v únoru nasadí velikonoční kaktus (Hatiora) poupata, zvyšte mírně teplotu i zálivku a můžete začít s přihnojováním. Nezapomeňte, že rostlina s poupaty se nemá přemísťovat, aby nedošlo k jejich opadu.
Foto: Shutterstock

Velikonoční kaktus (Hatiora) obvykle rozkvete do poloviny března. Jelikož jsou ale Velikonoce pohyblivými svátky, je možné urychlit či oddálit kvetení kaktusu nastavením vyšší či nižší teploty.
Foto: Shutterstock

V době květu dbejte na správnou vlhkost půdy – přemokření může vyvolat hnilobu kořenů. Po odkvětu opět omezte zálivku až do doby letnění. Chorobám a škůdcům podléhá velikonoční kaktus (Hatiora, na fotce), stejně jako vánoční kaktus (Schlumbergera), jen vzácně.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Violka rohatá: Jak pěstovat barevný klenot jarních, letních i podzimních truhlíků. Vysadit ji můžete i mezi skalničky
- Méně známé traviny: Vysaďte si ovsíř, pěchavu nebo bezkolenec. Svého travnatého favorita si vyberte mezi těmito nejkrásnějšími druhy
- Balkonové rostliny do polostínu: Vysaďte si dvouzubec nebo bylinu laskavosti a budete nadšeni ze záplavy květů
- Botanickou zahradu v Průhonicích málokdo zná: Je jiná než ostatní a získá si vás nejen svojí rozmanitostí
- Pažitka pobřežní: Jak pěstovat a využít oblíbenou vytrvalou bylinku. Její květy včely doslova milují
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné