Poznáte strom podle jeho listu? Vyzkoušejte si své dendrologické znalosti v našem podzimním kvízu

Proč opadávají listy ze stromů: pro strom je to mnohem výhodnější

Možná jste si někdy kladli otázku, proč vlastně strom shodí na podzim listy? Nebylo by pro něj lepší, kdyby si listy ponechal, fotosyntéza by dále probíhala a strom by měl stále dostatek energie? Právě, že z hlediska úspory energie stromy listy raději shodí. Nemusí je vyživovat, strom šetří vodu, která se nevypařuje pomocí transpirace a nemusí vydávat tolik energie na jejich růst. Nehledě na to, že pro fotosyntézu nejsou přes zimu úplně optimální podmínky a to jak nedostatek světla, tak nízké teploty.

Proč jsou listy na podzim barevné?

Různobarevnost listů je dána rozpadem chlorofylu v listu. Chlorofyl, jako známé zelené barvivo důležité pro fotosyntézu, je zastoupen v zelených částech rostliny, především v listech, jakmile jeho obsah v listu klesá, listy získají ty úžasné barvy, které tak milujeme.

Na procházku vezměte i děti: hrátky s listy je budou bavit

Nevíte, jak zabavit své malé ratolesti, které se doma nudí nebo jen sedí u počítače? Vezměte je s sebou na procházku do lesa či do parku a sbírejte listy. Můžete třeba mezi sebou soutěžit, kdo nasbírá nejbarevnější, největší, nejmenší. Z listů, které doma nejprve usušíte mezi novinovým papírem, pak doma můžete vytvořit mnoho kreativních výrobků, použít je jako doplněk při malování, atd., na internetu naleznete mnoho zajímavých nápadů, jak s dětmi tvořit, užívat si společný čas a třeba se i něco naučit.

Co jsme do kvízu schovali? Všechny stromy určitě znáte

Do kvízu jsme ukryli celkem 10 listů z různých listnatých stromů, které ale všechny určitě dobře znáte. Někdy vám ukážeme list s jeho typickou, podzimní barvou, jindy jsme raději, aby vás to nemátlo, ponechali jeho vzhled, který má během vegetace. Správná odpověď je samozřejmě pouze jedna. Výsledky vás možná samotné překvapí, kolik víte, či nevíte. Pokud váš výsledek bude výborný, buďte na sebe pyšní, pokud ale nedopadne nijak valně, i tak zůstaňte v klidu. Určitě jste jen nebyli soustředění nebo ve své kůži a až si kvíz uděláte po druhé, už to bude na plný počet bodů. Tak se do toho pusťte a dobře se bavte.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada