Exotický bambus: podle čeho si vybrat na zahradu ten pravý

Právě teď, v zimě je nejvyšší čas porozhlédnout se po zahradě a zhodnotit, jestli bambusy nejsou právě to, co vám chybí. Odborníci totiž doporučují vysazovat je na jaře, aby do podzimu stačily vytvořit dostatek kořenů a přečkaly zimu.

Mladé výhonky bambusu
Info ikona

Mladé výhonky se u různých druhů bambusů liší. Přirůstají až o 30 cm za den.

Foto: Shutterstock

Který bambus je ten pravý? Hlavně zimovzdorný

Ačkoli na světě roste víc než tisíc druhů bambusů – kolik přesně jich je, na tom se neshodnou ani odborníci –, k pěstování v našich krajích se hodí jen zlomek z nich: přibližně padesát. Je to tím, že tyto pozoruhodné trávy většinou mají domov v teplých oblastech a jen málo z nich přežije naši zimu. Kdo by tedy zatoužil po některém z teplomilných bambusů, musel by ho pěstovat v nádobě – ale pak bude omezen na méně vzrůstné druhy.  

Zimovzdorné bambusy si svůj zelený půvab zachovávají celou zimu. To je důležité hlavně u vzrůstných druhů, které tvoří živý plot nebo „bambusový hájek“: kdyby se na zimu „ztratily“, v zahradní kompozici by citelně chyběly. Pokud jde o menší bambusy – některé z nich lze použít třeba jako náhradu trávníku –, nevadí, když jim nadzemní část zmrzne, protože sněhová pokrývka by je na většinu zimy stejně schovala. 

V každém případě však musí jít o bambus, jehož kořeny dokážou nevlídné roční období přečkat: ve střední Evropě by venkovní bambusy měly bez potíží snášet pokles teplot pod -20 °C

Bambus volte podle velikosti, až pak podle barvy

I s těmito omezeními je na výběr značné množství druhů a odrůd. Až z nich budete volit, pamatujte na to, že mezi bambusy záleží na velikosti: v omezených zahradních podmínkách je velký rozdíl, jestli se rostlina vytáhne do dvou, nebo do pěti metrů. Teprve pak myslete na barvy (protože co se týče tvarů, jsou si bambusy dost podobné): kromě „celozelených“ druhů máte na výběr odrůdy s černými, žlutohnědými nebo pruhovanými stébly či pruhovanými listy. 

Pozor, výběžkaté bambusy se rychle šíří do okolí

Při výsadbě nezapomeňte zjistit důležitý detail: jde o trsnatý, nebo výběžkatý druh? Zatímco bambusy z první skupiny se drží na vymezeném místě, ty výběžkaté vysílají do okolí vodorovné oddenky, jimiž se dokážou šířit tak rychle a intenzivně, že během několika let obsadí celou zahradu. 

Jejich sklon k rozrůstání můžete využít, chcete-li mít z bambusů pěkný plot. Na malých plochách je ale lepší se rovnou výběžkatým druhům vyhnout. Na větší zahradě jim vymezte prostor zábranou zapuštěnou do půdy (alespoň do hloubky 60 cm). 

Záhadné kvetení bambusů na celém světe

Tak trochu záhadou je kvetení bambusů. Mnohé totiž vykvétají až po několika desítkách let a na celém světě najednou, ale svým pěstitelům tím velkou radost nedělají – řada druhů (i když ne všechny) po odkvětu odumírá. Vyplatí se proto nakupovat u dobrých prodejců. Ti kvetení bambusů po celém světě sledují a druh či odrůdu, kterým v nejbližší době „hrozí“ rozkvetení, přestávají nabízet.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada