Chcete zdravou zahradu? Vyhněte se těmto rostlinám nebo je zkroťte!
Rizikové rostliny: Bambus, který přeorá všechno
Rizikové rostliny, za něž považujeme i bambus, jsou ve skutečnosti považovány za hvězdy zahrad. Bambus rychle roste, vypadá exoticky a sousedé nám závidí to, jak dokonale vypadá. Ale pozor! Jeho podzemní oddenky jsou jako armáda, která obsadí vše, co má v cestě. Za pár sezón tak může bambus proměnit váš záhon v pustinu, kde kromě něj nic jiného neporoste. Proč se tomu tak děje? Jednoduše. Jeho kořeny vysávají živiny a vodu, dusí ostatní rostliny a mění půdu v nehostinné místo. Bambus snižuje půdní biodiverzitu a brání v rozkladu organické hmotě. Co to způsobuje? V konečném výsledku je pak půda vysušená, chudá a tvrdá jako beton. Pokud si neuhlídáte jeho růst, můžete mít na zahradě jen bambusovou džungli.
Co s tím?
- Zasaďte bambus raději do nádoby nebo s bariérou. Pokud s bariérou, tak k tomu použijte pevnou HDPE folii (o hloubce 60-80 cm). Nechte přitom kousek vyčnívat nad zem, aby vám odtud oddenky neutekly.
- Jednou za rok prohlédněte okolí bambusu a odstraňte všechny nechtěné výhonky.
- Vysaďte okolo bambusu odolné sousedy, tedy třeba kapradiny nebo půdopokryvné růže, které bambus nevytlačí.
Javor mléč: Majestátný strom s temnou stránkou
Javor mléč patří ke klasikám českých zahrad. Je to vysoký, elegantní strom s nádherným listem. Jenže pod jeho korunami se skrývá tajemství: produkuje chemické látky, které fungují jako herbicid. A tyto látky jsou allelopatické, čili brání růstu jiných rostlin kolem. Navíc jeho kořeny a stín vysávají půdu do sucha. Proč to je tak problematické? Jednoduše proto, že vše, co pod něj zasadíte, bude chřadnout a pokud s tím něco neuděláte, jiné to nebude.
Co s tím?
- Pomoci může obohacení půdy o kompost nebo mulč z dubu nebo lípy, aby půda znovu ožila.
- Pod javorem vydrží hosta, barvínek nebo břečťan. Všechny tři ustojí stín i chemický nátlak javoru.
- Počítejte s tím, že musíte být chytří a v suchých obdobích mu musíte dopřát spousty vody navíc. Javor je nehorázná žíznivka.
Túje a živý plot, který dusí všechno kolem
Túje jsou královny živých plotů. Jsou husté, zelené a nenáročné. Jenže jejich jehličí má temnou stránku, a to, že zvyšuje kyselost půdy, což ničí mikrobiální život. Bez zdravých mikrobů půda ztrácí schopnost zpracovávat živiny a váš záhon se tak mění v kyselou pustinu. A aby toho nebylo málo, túje stíní a blokují vodu, takže pod nimi vskutku jen máloco přežije.
Jak zachránit půdu pod tújemi?
- Vápněte pravidelně půdu mletým vápencem nebo dolomitem, abyste neutralizovali kyselost.
- Půdu mulčujte štěpkou z listnatých stromů nebo také kompostem. Půda tím získá potřebné živiny.
- Zasaďte zde odolné rostliny jako rododendrony, azalky nebo kapradiny, které si s kyselou půdou poradí lépe.
Zachraňte svou zahradu dřív, než bude pozdě!
Bambus, javor mléč a túje jsou sice nádherné rostliny, ale bez péče mohou vaší zahradě ublížit. Klíčem je proto prevence a chytré plánování. Sázejte je na zahradě s rozumem, kontrolujte jejich růst a podporujte půdu organickou hmotou. Chcete zahradu, která vám bude dlouhé roky kvést? Pak začněte hned teď!
A pokud nevíte, jak tyto rizikové rostliny vypadají, podívejte se do naší galerie.