Klenot vaší zahrady i tajná zbraň babiček: Řebříček bertrám je nedoceněná bylinka, kterou musíte mít
Řebříček bertám je užitečná rostlina
Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) je půvabná a nenáročná vytrvalá užitečná rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), která je ceněna pro své okrasné vlastnosti i pro historické využití v lidovém léčitelství. V minulosti se řebříček používal v lidovém léčitelství, někdy byl považován za účinnější než řebříček obecný. Usušené listy se aplikovaly jako "kýchací prášek" a odvar z listů například k vnitřnímu užití.
Čerstvé listy prý odpuzují hmyz. Dají se konzumovat v syrovém i vařeném stavu. Při žvýkání navozují v ústech obdobný pocit trnutí jako při požití sečuánského pepře.
Důležité upozornění: I když má řebříček bertrám historii v lidovém léčitelství jako užitečná rostlina, je třeba být opatrný. Některé zdroje uvádí, že řebříčky (obecně rod Achillea) mohou ve větším množství působit toxicky na hospodářská zvířata a při vysokých dávkách nebo dlouhodobém užívání u lidí se mohou objevit vyrážky, závratě nebo bolesti hlavy. Při jakémkoli použití pro léčebné účely je vždy vhodné konzultovat se s odborníkem nebo lékařem.
Vytváří vzpřímené stonky dorůstající výšky obvykle 60-90 cm. Na jejich koncích se od června do září objevují drobné, ale bohaté úbory květů. Na rozdíl od běžného řebříčku obecného (Achillea millefolium) s plochými květenstvími má řebříček bertrám spíše kulovité, nadýchané květy, které často připomínají malé bílé knoflíky. Existují i kultivary s plnokvětými odrůdami, jako například 'The Pearl' nebo 'Peter Cottontail', které jsou velmi oblíbené pro svou bohatost a dlouhou trvanlivost. Jsou velmi ceněné pro trvalkové záhony, do venkovských zahrad a skvěle se kombinují s jinými trvalkami. Díky svým atraktivním květům a dlouhé trvanlivosti ve váze je řebříček velmi vhodný k řezu do čerstvých i suchých vazeb.
Na rozdíl od jiných řebříčků, které preferují spíše sušší půdy, řebříček bertrám dává přednost vlhčí, ale dobře propustné a humózní půdě. Ve volné přírodě jej nalezneme velmi často na březích rybníků nebo v mokřejších loukách. Přesto nesnáší přemokření, zejména v zimě, proto je při pěstování na zahradě důležitá dobrá drenáž. Nejlépe prospívá na slunném stanovišti, kde bohatě kvete. Snese však i polostín. Je to nenáročná a užitečná rostlina. Po odkvětu je vhodné seříznout odkvetlá květenství, což může podpořit další kvetení. Na podzim se rostlina sestříhá těsně nad zemí. Je plně mrazuvzdorná. Množí se dělením trsů na jaře nebo na podzim po odkvětu, případně semeny.