Dosnu indickou vysaďte během dubna do nádob k předpěstování. Oddenky předtím rozdělte

Dosna indická (Canna indica), nebo také kana, je teplomilná rostlina pěstovaná pro svůj exotický vzhled. Naši zimu však venku nepřežije, proto se na podzim její hlíznaté oddenky vyrývají ze země a skladují v bezmrazém prostoru. Zpět na zahradu se mohou vysadit až následující rok po ledových mužích. Při výsadbě v tomto termínu však rostliny nabírají zpoždění a kvetou až koncem sezony, jejich oddenky se tudíž předpěstovávají na balkoně nebo v zimní zahradě, a na záhon se dosny sázejí jako sazenice. 

Hlíznaté oddenky dosny před výsadbou rozdělte

Zvláště větší oddenky dosen je vhodné před vysazením do květináče zmladit, resp. rozdělit. Rostliny si tak jednoduchým způsobem namnožíte. Dělení se provádí následovně: čistým nožem rozdělte oddenek na dvě nebo více částí, každé ale musí zůstat alespoň tři nebo čtyři pupeny. Řezné rány poprašte prachem z dřevěného uhlí nebo biohlem, nechte zaschnout, a až pak oddělky vysaďte. 

Oddenky kan vysaďte tak, aby pupeny směřovaly vzhůru

K předpěstování kany (dosny) potřebujete květináč nebo jinou nádobu s odtokovým otvorem. Tu do dvou třetin vyplňte čerstvou půdou, mírně ji utužte a oddělky na ni uložte. Oddenky by měly být v hloubce asi 15 cm a pupeny by měly směřovat nahoru. Pak nádobu dosypte půdou, výsadbu mírně zalijte a květináč umístěte na slunné místo chráněné před větrem (třeba na balkon). Při předpovědi nočních mrazíků nádobu přesuňte do bezmrazých prostor. 

Na zahradu vysazujte dosny od poloviny května 

Dosny můžete i nadále pěstovat v nádobách či květináčích (vhodné jsou k tomu zvláště nižší odrůdy s výškou do 50 cm, např. 'Lucifer'). Nebo je v druhé polovině května vysaďte do zahrady, kde uvítají teplé, osluněné a chráněné stanoviště s vlhkou živnou půdou. Předpěstované rostliny vysazujte asi 15 cm hluboko na vzdálenost 50 cm. Pravidelně je zavlažujte a přihnojujte, pokvetou vám pak od července do října.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada