Zima neznamená konec čerstvého ovoce a zeleniny: už naše babičky věděly, jak uchovat úrodu, aby vydržela co nejdéle

Naše babičky věděly moc dobře, že když se jim nepodaří úrodu dlouhodobě uchovat, nebudou mít co jíst, případně směňovat. My sice máme tu výhodu, že si pro čerstvou zeleninu i ovoce můžeme i v zimě skočit do obchodu, ale proč se neradovat z vlastních výpěstků co nejdéle…

Jak připravit zeleninu a ovoce na skladování

Jde tak trochu o špinavou práci, ale bez patřičné přípravy se ovoce i zelenina rychle zkazí. Mějte na paměti, že pro skladování jsou použitelné jen takové kusy ovoce a zeleniny, které jsou úplně zdravé, bez známek hniloby, natlučení nebo napadení škůdci. Plody, které sklidíte špinavé, umyjte a osušte - jednak proto, abyste ověřili, že jsou zdravé, a také abyste eliminovali možnost, že v místech, kde zůstane zaschlá zemina, vznikne plíseň.

Jak nejlépe uchovat zeleninu

Kdo disponuje sklepem, má skoro vyhráno. Nejlepší je chladný (s ideální teplotou 8 - 12 °C) a vlhčí (85 - 90 %). V takovém se bude líbit třeba kořenové zelenině a tvrdému ovoci, v takových podmínkách zvládnete úrodu udržet v konzumovatelném stavu i několik měsíců. 

Nemáte sklep? Ještě není nic ztraceno! Dobře poslouží i chladná spíž nebo odvětrávaná spižní skříň v kuchyni. Ideální je, pokud v takovém prostoru dokážete regulovat vlhkost.

Velkou alchymií je i světlo. Některé druhy sice potřebují alespoň trochu světla, aby dále dozrávaly (jde především o ovoce, třeba hrušky nebo jablka), ale většinou je vhodnější (téměř) úplná tma. V té se totiž dozrávání zpomaluje a prodlužuje se tak životnost plodů.

 

Jak správně skladovat mrkev a jiné druhy zeleniny

Možná si teď říkáte, že sklepem se vše vyřeší. Z velké části sice ano, ale ani tak nemáte vyhráno. Každý druh zeleniny (i ovoce) má trochu jiné požadavky na skladování a čím víc se jejich ideálu přiblížíte, tím zvýšíte šanci na dlouhodobé skladování. Pojďme si říci pár příkladů nejčastěji uchovávaných druhů zeleniny:

  • Brambory: pro skladování brambor je nejlepší temný, chladný prostor s teplotou okolo 4–8 °C a vysokou vlhkostí. Nesmí být vystaveny světlu, jinak zezelenají a stanou se toxickými. Skladujte je v kartonových krabicích nebo papírových pytlích, které umožňují dýchání.
  • Cibule a česnek: by měly být skladovány v suchém, dobře větraném prostoru, ideálně na síťovaných poličkách nebo zavěšené ve svazcích, tak, aby kolem nich mohl proudit vzduch.
  • Kořenovou zeleninu (mrkev, ředkvičky, řepa) skladujte v bednách s rašelinou nebo vlhkým pískem.
  • Dýně a tykve: potřebují suché, klidně trochu teplejší prostředí s teplotou okolo 10–13 °C. Nejlépe se skladují na plochých a měkkých površích, kde nehrozí vznik otlaků.
  • Rajčata: Nezralá rajčata mohou dozrát při pokojové teplotě na kuchyňské lince, někdo je uchovává i v uzavřené krabici bez přístupu světla. Jakmile dozrají, můžete je přesunout do chladnějšího prostředí s teplotou kolem 12–14 °C, aby vydržela déle. Nepokládejte je na sebe, aby nedošlo k jejich poškození a nikdy je nedávejte do ledničky.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada