3 druhy trvalek, kterým sucho vážně nevadí
1. Sápa
Sápa Russelova (Phlomis russeliana)je prvním adeptem do suchých zahrad. Tato poměrně robustní trvalka dorůstá do výšky 1 metru a pochází ze středomořských oblastí Turecka. Sápa má poměrně zajímavý až exotický vzhled, který by pro někoho mohl být znamením, že bude náročná na pěstování. Opak je ale pravdou, sápa je naprosto nenáročná a poroste v každé půdě. Patří do stejné čeledi, jako hluchavka, tj. hluchavkovité a to proto, že její žlutý květ je květu hluchavky velmi podobný. Suchá květenství lze využít do vázy nebo do různých aranžmá. Sápa se dokáže poměrně rychle rozrůstat a sama dokáže zaplnit celý záhon.
S kým si sápa rozumí
Hledáte-li pro sápu vhodného parťáka, musíte hledat mezi vyššími druhy trvalek, které se se sápou snesou a nebudou mezi sebou bojovat o prostor, vodu a živiny. Takovou trvalkou může být například plamenka latnatá (Phlox paniculata) nebo třeba řebříček (Achillea sp.).
2. Chrastavec
Chrastavec (Knautia macedonica) je velmi přizpůsobivá trvalka, která dorůstá do výšky kolem 80 cm. Listy rostou z přízemní růžice, odkud vyrůstají také drátovité stonky s tmavě karmínovými a kulovitými květy. Mezi jazykovitými květy vyčnívají pestíky, což vytváří střapaté hlávky. Chrastavec se dokáže šířit pomocí semínek, a to velmi ochotně. Nechcete-li, aby se chrastavec vysemenil a šířil po celém záhoně, včas odstraňte odkvetlý květ.
Chrastavec jako léčivá bylina
Chrastavec rolní (Knautia arvensis) můžete vidět při vaší procházce někde na louce či u lesa, protože je to naprosto běžná luční rostlina. Chrastavec rolní má květy světle modrofialové a kromě toho, že jsou velmi krásné, jsou také léčivé. Pokud jej sbíráte kolem poledne, mají jeho květy prý mimořádnou čarovnou sílu. Chrastavec se používá pro čištění krve a k podpoře látkové výměny.
Kam chrastavec vysadit a s kým si rozumí
Chrastavec není náročný na pěstování, můžete jej vysadit do trvalkového záhonu k ostatním trvalkám. Na větrných stanovištích mu dopřejte oporu. Velmi zajímavý prvek vytváří ve spojení s okrasnými travinami, jako je stračka (Delphinium sp.) či zvonky (Campanula sp.).Velmi láká včely a čmeláky. Šíří se samovýsevem, ovšem pokud tomu chcete zabránit, odstraňujte opět jeho odkvetlé květy.
3. Šalvěj
Šalvěj hajní (Salvia nemorosa) je medonosná trvalka, kterou milují hlavně čmeláci. Tento druh šalvěje je nabízen v různých kultivarech většinou s květy v barvě bílé nebo modré až modrofialové. Šalvěj hajní je velmi nenáročná trvalka, která vždy spolehlivě vykvete. Pokud ji po odkvětu seříznete, vykvete znovu. Miluje slunná místa a má-li vyniknut, vysaďte vždy minimálně 3 kusy k sobě.
S kým šalvěj vysadit
Díky zajímavé barvě svých květů, což jsou různé odstíny modré a fialové barvy, je dobré vysazovat k ní trvalky s kontrastními barvami. Velmi krásné společenství tak vznikne při spojení šalvěje a rozrazilu klasnatého s růžovými květy (Veronica spicata) nebo ji vysaďte jako podsadbu růží.
Jaké má šalvěj hajní nároky
Šalvěj není náročná na pěstování, ale je pár zásad, které byste měli dodržet. Šalvěj miluje slunce a propustné, štěrkovité půdy. Pozor dávejte při její zálivce, nesnáší přemokření, proto při výsadbě pod kořeny dejte pár kamínků jako drenáž, která přebytečnou vodu odvede pryč od kořenů. Pro svůj zdravý růst vyžaduje také dostatek vápníku a dusíku.
Nevíte, jak šalvěj a další suchomilné rostliny vypadají? Podívejte se do galerie.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.