Plamének a růže tvoří dokonalý pár: poskytují soukromí, krásné květy a někdy i vůni

Doba kvetení v případě růže i plaménku závisí vždy na druhu a odrůdě – a může sahat od května až do září. Výsadba této dvojice ovšem vyžaduje trochu trpělivosti a znalostí. Pnoucí růžeplamének navíc potřebují oporu, po které budou moci šplhat vzhůru.  

Nejprve vysaďte růži, plamének zasaďte až za čas 

Nezapomeňte, že nejdřív se vysazuje růže. Aby bohatě kvetla a rostla, jak má, je rozhodující správné stanoviště. Místo pro růži by mělo být slunnéchráněné před větrem. Vhodná je kyprá půda bohatá na živiny. 

Také plaménku vyhovují slunná místa a stejnoměrně vlhká zemina bohatá na humus. Jeho kořeny by ovšem měly být zastíněny mulčem nebo nízkými bylinami. Nejlepší doba výsadby pro plamének je od srpna do října. S výsadbou však počkejte, až růže dosáhne výšky 1,7 metru. Plamének poroste jako doprovod, to znamená, že by neměl vyrůst výš než růže. 

Odrůdu růže a plaménku zkombinujte pečlivě 

Dobře vypadají především opakovaně kvetoucí dvojice, jako růžově zbarvená pnoucí růže ’Fassadenzauber’ v kombinaci s křížencem plaménku ’Multi Blue’. Za vyzkoušení stojí i vonná dvojice složená ze žluté pnoucí růže ’Golden Gate’ a bílého plaménku ’Chantilly’.

Nenáročný na péči je plamének vlašský (Clematis viticella), který dobře roste a nádherně kvete i ve stinných oblastech. Kromě toho není citlivý na verticiliové vadnutí plaménku, které zasahuje hlavně velkokvěté hybridy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada