Libora (Lantana) - krásný plevel z tropických oblastí Ameriky
Libora měňavá (Lantana camara)je u nás nejčastěji pěstovaným druhem libor. A zatímco v Americe je plevelem, u nás je klenotem balkonů. Patří do čeledi sporýšovitých. Pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky, což je přesně ten důvod, proč miluje horká léta a je proto skvělá na sluncem vyhřátý balkon a terasu. Naše zimy jí však nedovolí venku přežít, a proto se pěstuje jako nádobová rostlina, která se zazimovává.
A proč byste ji měli začít pěstovat?
„Libory se u nás zatím příliš často neobjevují, ale vzhledem k teplotám, které se zde v posledních letech objevují, tak jsou předurčené k tomu, aby se začaly pěstovat,” říká pěstitel Jiří Pevný. Pěstovat byste libory měli také proto, že jde prostě o úchvatné rostliny, které vás okouzlí především svými květy. Jsou natolik výjimečné, že během svého vývoje mění barvu. Můžete tak na jednom květenství vidět různé odstíny dle kultivaru, od bílé až po červenou či fialovou. Existují sice i odrůdy s čistě bílými, žlutými, růžovými nebo červenými květy, ale nejžádanější jsou právě ty různobarevné. Drobná kvítka jsou uspořádána do hustých kulovitých květenství o průměru 5-7,5 cm. Libora vám neúnavně pokvete po celé léto (tedy od května až do října). Po odkvětu pak tvoří malé, nejdřív zelené, později tmavě fialové bobulky, které se podobají ostružinám. Je to keř, který v našich podmínkách obvykle dosáhne velikosti 1 m, avšak ve své domovině může být klidně i 3 m vysoký.
Libora miluje slunce
Pokud pro liboru budete hledat to nejlepší místo, dejte jí tam, kde je plné slunce a teplo. Čím více ho přitom dostane, tím bohatěji a déle vám pokvete. Hodí se právě proto na prosluněný balkon, terasu nebo zahradu. Ocení také, když místo bude chráněno před silným větrem. Rozhodně ji nedávejte tam, kde není moc světla, protože vám nebude vůbec kvést. Pokud ji ale přesunete na sluníčko, květy se u ní zase velmi rychle objeví. „V prvním roce se dá pěstovat v truhlíku, ale vzhledem k tomu, do jakých rozměrů dokáže vyrůst, je ideální pěstovat ji jako nádobovou rostlinu stejně jako třeba oleandr,“ radí Jiří Pevný.
Jak liboru pěstovat?
Dříve, než liboru vysadíte ven, potřebuje postupnou aklimatizaci, abyste předešli spálení listů. Trvale ven by se však měla dostat až po odeznění nebezpečí posledních jarních mrazíků, tedy až v druhé polovině května. Preferuje úrodnou, propustnou půdu, bohatou na humus, s pH okolo 6-7. Skvěle vám k tomu poslouží substrát pro balkonové rostliny, jen do něj ještě přimíchejte trochu kompostu, rašeliny a perlitu pro lepší propustnost. Rostlinu zasaďte do květináče o něco většího, nicméně ne příliš velkého. „Je důležité, abyste květináč každoročně zvětšovali, protože pokud byste tak neučinili, rostlina vůbec nedokáže růst,” vysvětluje zahradník. Důležité také je, aby květináč měl drenážní otvory. Na dno nezapomeňte nasypat drenážní vrstvu k ochraně před přemokřením. Kvetení podpoříte také tím, že budete pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství.
Co dělat, aby se liboře u vás dařilo a krásně vám kvetla?
Libora je sice kráska z tropů, ale není nijak přehnaně náročná. Potřebuje především správně prováděnou zálivku. Půda v květináči by měla být stále mírně vlhká, nikdy však nesmí být přemokřená.Libora totiž nesnáší, když stojí ve vodě. Zároveň však velmi rychle reaguje na přeschnutí půdy, z něhož se pak těžko dostává. Nejlepší je půdu pravidelně kontrolovat prstem. Pokud je půda vlhká asi 3-5 cm pod povrchem, zalít ještě nepotřebuje. Naopak pokud je suchá, je čas zalévat. Nutno říct, že v horkých letních dnech to může být i denně. Dejte si však pozor na to, pokud se vám v podmisce nahromadí voda, hned ji vylijte. Naopak svěšené listy jsou pro vás jasným signálem, že má velkou žízeň a potřebuje vydatnou zálivku.
Nezapomeňte také na vydatné hnojení
Hnojit potřebuje především od dubna do srpna, tedy v době nejintenzivnějšího růstu a kvetení. Hnojte jednou týdně hnojivem pro kvetoucí rostliny, které obsahuje větší množství draslíku, jenž podporuje tvorbu květů. Naopak se pak vyhýbejte hnojivům s dusíkem, která podporují růst listů, ale na úkor kvetení.
Jak stříhat a zazimovat liboru
Hlavní formovací řez se provádí brzy na jaře ještě před započetím nového růstu. Během léta je pak možné provádět korekční řez, u něhož odstraňujte dlouhé nebo nevzhledné výhonky. Poslední střih se provádí na podzim před umístěním na zimoviště. V té době výhony zkraťte o ⅓ až polovinu délky. Jelikož libora není mrazuvzdorná, je nutné ji před příchodem mrazů zazimovat. Květináč přemístěte na místo, kde je světlo, a teplota se tam pohybuje okolo 5-10 °C. „Během zimy omezte zálivku, ale ani v zimě nenechte substrát nikdy zcela vyschnout. To je nejčastější důvod, proč rostlina přes zimu uhyne,“ radí Jiří Pevný.
Jak co nejlépe množit liboru?
Množení libory semeny je spíše pro trpělivé experimentátory, navíc vzešlé rostliny nemají v sobě příliš mnoho pozitivních vlastností mateřských rostlin. Mnohem lepší je proto množení řízky. Vůbec nejlepší dobou je jaro nebo podzim (u podzimního řezu). Řízky dlouhé asi 10-15 cm zapíchněte do vlhkého písku nebo substrátu a umístěte je na světlé a slunné místo, kde se teplota pohybuje okolo 20 °C. Při dobré péči zde zakoření asi za měsíc. Zakořeněné řízky přesaďte do menších květináčů a zazimujte je světlém místě, kde se teplota pohybuje mezi 16-18 °C.
Choroby a škůdci, kteří dokáží liboru potrápit?
Libora je poměrně odolná, nicméně i ji mohou napadnout mšice, molice a svilušky. Proto je dobré listy rostliny pravidelně kontrolovat. Houbové choroby, jako je třeba padlí, se u Libory objevují jen zřídka.
Co byste ještě měli vědět a na co si dát u libory pozor?
- Libora je jedovatá. Toxické jsou u ní přitom výhonky, listy, květy i plody (a to především ty nezralé). Plody se dost podobají ostružinám, což může děti i domácí mazlíčky svádět k ochutnání. Buďte proto opatrní. Pokud máte děti nebo zvířata, nejde pro vás o tu nejlepší volbu rostliny.
- Pozor si dejte i při manipulaci s rostlinou, a to především při řezu, u citlivých osob může šťáva vyvolat alergickou reakci. Pracujte proto v rukavicích.
- Pozor byste si měli dát i na to, že libora do země vylučuje látky, které potlačují růst jiných rostlin v jejím bezprostředním okolí. Proto je nesázejte do společnosti jiných rostlin.
- Libora je velmi přitažlivá pro motýly.
Podívejte se do naší fotogalerie na krásnou proměnlivost květů libory.