K řezu použijte i listy
Požadavky na trvalky k řezu jsou takové, že musí být vysoké minimálně 30-40 cm, mít pevné stonky a dlouhou životnost ve váze. Kromě květů ale můžete používat listy trvalek, a to jako výplňovou zeleň do kytice nebo do různých vypichovaných aranžmá ze živých rostlin. Nejčastěji se tak jako zeleň využívají například listy z hosty neboli bohyšky, z většiny druhů kapradin nebo listy okrasných travin.
10 trvalek k řezu, které jsou sázkou na jistotu
1. Třapatkovka
Třapatkovka (Echinacea purpurea) je stále velmi oblíbená trvalka, kterou mají mnozí spojenou s farmaceutickým průmyslem, neboť se využívá jako léčivá rostlina. Třapatkovka vydrží ve váze velmi dlouho a dobře se kombinuje s dalšími trvalkami, například s levandulí, lupinou nebo orlíčkem. Kromě klasické barvy květů, což je světle purpurová, existuje řada kultivarů nejen s různě tvarovanými květy, ale i různou barvou květů, například žlutou či bílou.
2. Třapatka
Třapatka (Rudbeckia sp.)se často plete právě s třapatkovkou a také se spolu velmi často vysazují. I třapatku lze využít do vázy, má rovněž dobrou trvanlivost. Třapatka bývá nejčastěji v barvě žluté, oranžové nebo bílé.
3. Sporýš
Sporýš (Verbena bonariensis) je sice trvalka poměrně krátkověká, ale dokáže se po zahradě sám rozrůst. Sporýš velmi přitahuje opylovače a v kytici se nejčastěji využívá jako doplňková rostlina.
4. Kopretina
Kopretina největší (Leucanthemum maximum) s velkými bílými květy se hodí především do kytic typu luční kvítí. Chystáte-li nějakou letní párty a máte v plánu jako dekoraci stolů využít právě kopretinu, doporučujeme ji pro větší efekt doplnit květy lučního máku, chrpou nebo levandulí. Jako doplňková zeleň pak s kopretinou vynikne kontryhel.
5. Pivoňka
Pivoňka (Paeonia sp.) do vázy rozhodně patří, ale díky své silné vůni může někoho obtěžovat. Proto vázu s pivoňkami rozhodně neumisťujte do blízkosti ložnice, nebo tam, kde se nejvíce zdržujete, mohla by vás z její vůně bolet hlava. Na pivoňku zapomeňte také ve chvíli, pokud se chystáte zajít na návštěvu do nemocnice, sem žádné vonné rostliny nepatří. Pivoňka je oblíbenou svatební květinou, ale ne pro každou nevěstu se hodí. Aby si pivoňka udržela trvanlivost květů co nejdéle, neřežte do vázy květy plně rozvité, ale pouze částečně rozvité.
6. Plamenka
Plamenka latnatá (Phlox paniculata) má krásný, vonný květ, který má pevný stonek a velmi dobře z něj můžete uvázat kulatou kytici. Chcete-li dobu kvetení u plamenky prodloužit, po odkvětu hned odstřihněte odkvetlý květ a plamenka většinou vykvete opakovaně.
7. Agastache
Agastache je velmi krásná trvalka, která dorůstá až do 1 metru, málokdo ji však pěstuje. Miluje slunce a stejně jako ostatní rostliny ji můžete použít k řezu, čímž vám do interiéru dodá i poměrně silnou vůni. Na zahradě láká agastache opylovače.
8. Levandule
Levandule nebo také dulenka či špikrnát (Lavandula angustifolia) je trvalka oblíbená především pro své aroma. Levandule preferuje hlinitopísčitou půdu a nesnáší přemokření.
9. Hrachor
Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) má květy jemné a příjemné vůně a v kytici se využívá spíše jako doplňková rostlina, která celou vazbu krásně vyplní. Ve Velké Británii jsou mistři v pěstování hrachorů a kouzlu této popínavé letničky propadli natolik, že pořádají různé soutěže o nejkrásnější a nejvoňavější hrachor. Chcete-li si jeho květů užít co nejdéle, pravidelným řezem květů podpoříte tvorbu nových, protože se nebudou tvořit semena.
10. Vlčí bob
Vlčí bob neboli lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus) je klasická trvalka našich babiček, která nikdy nechyběla na žádné zahradě. Proč by také měla? Krásně a bohatě kvete, nevyžaduje žádnou péči, a ještě se dokáže sama po zahradě vysemenit a pěkně rozrůst. Lupina bývá vysoká kolem 1 metru a je dekorativní zejména svými květy ve velkých, vzpřímených hroznech v různých barvách, často i dvoubarevné. Aby kvetla co nejdéle, pravidelně odstraňujte odkvetlá květenství.
Podívejte se do naší fotogalerie na květiny, které si budete chtít na zahradě natrhat do vázy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.