Vysaďte si trvalky s nejdelším obdobím kvetení: od jara do podzimu budete mít zahradu plnou barev

Trvalky jsou srdcem každé zahrady. Jejich schopnost rok za rokem neúnavně kvést z nich činí největší oblíbence všech pěstitelů okrasných rostlin. Některé z nich však vynikají nad ostatní mimořádně dlouhým obdobím kvetení, což oceníte především tehdy, pokud máte pro květiny k dispozici jen malý kousek půdy. Které trvalky vybrat, abyste si zajistili nepřetržitou podívanou plnou barev? Kombinací dlouho kvetoucích trvalek můžete vytvořit záhon, který bude plný barev od jara do podzimu.

Ať už máte velkou zahradu nebo jen malou předzahrádku, určitě v ní udělejte místo pro některou z těchto trvalek. Nechte se okouzlit jejich krásou.

10 trvalek s nejdelším obdobím kvetení

1. Šalvěj nádherná (Salvia superba): tato aromatická bylina kvete od června do října. Její fialové květy lákají motýly a včely, zatímco škůdce kupodivu odpuzují. Šalvěj miluje slunce a dobře snáší sucho.

2. Rudbekie (Rudbeckia): jsou známé také jako třapatky, kvetou od července do října. Jejich výrazné žluté květy s tmavým středem rozzáří každou zahradu. Jsou odolné a nenáročné na péči.

3. Hvězdnice (Aster): tyto později kvetoucí trvalky přinášejí barvu do zahrady od srpna do října. Existuje mnoho druhů hvězdnic s různými barvami květů, od bílé přes růžovou až po fialovou.

4. Řebříček obecný (Achillea millefolium): kvete od června do září. Jeho ploché květenství v bílé, žluté nebo růžové barvě je atraktivní pro motýly. Rostlina je odolná vůči suchu a nenáročná na půdu.

5. Rozchodník (Sedum): tyto sukulentní trvalky kvetou od srpna do října. Jejich masité listy a husté květenství jsou atraktivní po celý rok. Rozchodníky jsou ideální pro skalky a suché zahrady.

6. Denivka (Hemerocallis): jednotlivé květy denivky sice vydrží kvést jen jeden den, ale rostlina produkuje nové květy každý den, po dlouhé období od června do srpna. Existuje mnoho barevných variant.

7. Šanta kočičí (Nepeta): tato aromatická bylina kvete od června do září. Její levandulově modré květy jsou oblíbené u včel a motýlů. Šanta je odolná vůči suchu a přitahuje kočky, i když ani to není vždy pravda. Některé kočky se naopak šantě zdaleka vyhýbají.

8. Flox latnatý (Phlox paniculata): oblíbené trvalky kvetou od července do září a nabízejí širokou paletu barev. Jejich voňavé květy přitahují motýly.

9. Kontryhel měkký (Alchemilla mollis): tato půdopokryvná trvalka kvete od června do září. Její drobné žlutozelené květy a dekorativní listy jsou atraktivní po celou sezónu.

10. Mavuň červená (Centranthus ruber): kvete od června do září. Její růžové nebo bílé květy jsou oblíbené u motýlů. Rostlina se dobře hodí do suchých a slunných záhonů.

Péče o nenáročné trvalky s dlouhým obdobím kvetení

Péče o tyto trvalky je většinou velmi snadná. Pravidelné zalévání v prvním roce po výsadbě pomůže rostlinám dobře zakořenit. V dalších letech už většina z nich snese i sušší období. Přihnojování na jaře kompostem nebo dlouhodobě působícím hnojivem pro podporu kvetení. Důležité je také pravidelné odstraňování odkvetlých květů, což podpoří nasazování květů nových. To však neplatí pro šalvěje a šanty. Ty nakvétají nepřetržitě po velmi dlouhou dobu i bez našeho přičinění.

Zdroj:  https://www.zahrada.cz/clanky/dlouho-kvetouci-trvalky-1-cast/; https://www.modernizahrada.com/nejdele-kvetouci-trvalky/