Naučte se od sebe rozeznat bez chebdí a bez černý: jejich záměna by mohla mít tragické následky

Bez chebdí
Info ikona

Bez chebdí je bylina a vytváří souvislé porosty

Není bezinka jako bezinka: při sběru černých plodů buďte opatrní

Bez chebdí (Sambucus ebulus) je na rozdíl od bezu černého a bezu červeného vytrvalá bylina, která začíná růst každým rokem znovu. Pokud tento bez, ustřihneme, nenalezneme tedy dřevnatou část, jako u předchozích dvou bezů. Druhové jméno chebdí pochází ze staročeského výrazu „chamradí“ označující neužitečnou rostlinu. Listy má typicky bezové, tzn. lichozpeřené, kopinaté, zubaté a vytváří přímé lodyhy, které mohou být vysoké až dva metry. Z našich bezů kvete jako poslední a to až během července a srpna. Květy jsou v mnohokvětých koncových vrcholících, bílé až růžové, později hnědočervené. Jednotlivé květy jsou pětičetné a voní po hořkých mandlích, zbytek rostliny nepříjemně páchne. Plodem je lesklá, černá peckovice se třemi semeny. Květy a plody jsou velmi podobné jako u bezu černého, ale květy jsou menší, přičemž květenství není větší než 10 cm.

Kde bez chebdí nejčastěji roste: miluje hlinité půdy s dostatkem dusíku

Chebdí roste na okrajích lesa, u náspů, kolem polních cest nebo rumišť a vyskytuje se v souvislých porostech, které se šíří podzemními výběžky a tím se z něj stává nepříjemný plevel. Z tohoto důvodu také tento druh bezu nenalezl uplatnění v okrasném zahradnictví. Miluje půdy vlhčí, hlinité a kamenité a hojně roste zejména v teplých oblastech. U nás roste především v jižních a východních Čechách a na horách jako je Šumava, Beskydy či Jeseníky.

Bez chebdí rozhodně nekonzumujte: plody lze využít třeba k výrobě inkoustu

Tento druh bezu rozhodně nekonzumujte, celá rostlina nejen, že nepříjemně páchne, ale je považována za jedovatou. V lidovém léčitelství se sice její plody využívají například při léčbě astmatu, ale droga působí tak silně, že se těžko trefíte do správné dávky a pak se stává silně toxickou. Z toho důvodu se její využití k léčbě různých neduhů nedoporučuje a místo bezu chebdí je v sortimentu bylin mnoho náhrad, jejichž použití je bezpečnější. Dříve se plody chebdí využívaly k barvení kůže a příze, k dobarvování vína nebo k výrobě inkoustů.

Jak se projevuje případná otrava z pozření jeho plodů

Pro člověka jsou toxické hlavně plody, které může zaměnit s plody bezu černého. Nebezpečná může být záměna hlavně u dětí. Otrava se projevuje zvracením, průjmy a závratěmi.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.