Otrav dětí přibývá: zbystřete, tyto rostliny máme běžně na zahradách, a ani netušíme, jak jedovaté jsou, nejčastěji si je pletou s ovocem

I starší děti se snadno otráví

Spolu se zálibou v zahradničení přibývá na zahradě různých rostlin, často jedovatých. To je jedním z důvodů, proč také stále přibývá otrav dětí, nejčastěji ve věku od dvou let po první stupeň základní školy! Ano, dalo by se říci, že téměř každá rostlina je něčím jedovatá, květem, listem, kořeny. Některé jsou jedlé, ale v syrovém stavu mohou být prudce jedovaté.

Největší počet otrav je samozřejmě v létě a na podzim, kdy se na zahradě pohybujeme nejvíce, kvete a plodí mnoho rostlin. Obrovské riziko představují právě bobulky, které si děti snadno a často pletou s ovocem.

Kombinování okrasných a jedlých keřů představuje riziko

Dnešním trendem je vmísit do zahrady co nejvíce jedlých plodin a kombinovat je s okrasnými rostliny. Což je skvělé, záhony a celá zahrada jsou rázem zajímavější, násobí užitek, jenž z ní máme, ale pro děti může být orientace v takové zahradě složitější.

Děti potřebují jasně stanovené hranice. Nejjednodušší pro ně je samozřejmě jedlý kout, kde je užitková zahrádka, a na takovém místě mohou sníst cokoliv. Na zbytku zahrady pak vědí, že vše ostatní jedí pouze ptáci. Není nutné takto zahradu dělit, ale o to více se musíme mít na pozoru, případně se jedovatým bobulím vyhnout, nebo si poradit jinak. O tom však dále.

Zimolez

Velice běžná rostlinka, oblíbená pro svou vůni, krásné květy i schopnost se pnout, a zakrývat tak ploty či jiné opory. Po odkvětu se tvoří hezké červené drobné bobulky připomínající rybíz, avšak jsou prudce jedovaté a děti je milují. Způsobují silné bolesti břicha, zvracení a průjem.

Zimolez
Info ikona

Zimolez

Bobkovišeň

Krásná, stále oblíbenější bobkovišeň v posledních letech získala velmi špatnou pověst. S jedovatostí na tom však není až tak zle. Samozřejmě, jedovatá je celá včetně listů, ale to je spousta dalších okrasných rostlin na zahradě, a obecně platí, že je lepší nenechat děti jíst listy rostlin. Tedy pokud se nejedná o byliny či jedlé plodiny.

Nejjedovatější jsou právě bobule, jež tvoří po odkvětu. Jednoduše jejich vytvoření zamezíme ostříháním květů. Po pozření mohou způsobit zvracení, průjem, závratě, až ztrátu vědomí.

Bobkovišeň
Info ikona

Bobkovišeň v květu, později má černé bobulky. Ostříháním květů zabráníme tvorbě bobulí.

Tis červený

Známý, prudce jedovatý tis s nádhernými červenými bobulkami. Ovšem způsobuje křeče, poruchy vidění a zpomaluje srdeční činnost.

Tis červený
Info ikona

Tis červený

Ptačí zob

Černé bobulky na živém plotě, co připomínají černý rybíz. Vedle roste třeba muchovník, dále zase rakytník a o kus dál pámelník, které dítě se v tom má vyznat? Kombinaci živých plotů je dobré promyslet nebo přizpůsobit.

Ptačí zob
Info ikona

Ptačí zob

Pámelník bílý

Kdo by v dětství nemiloval „práskací kuličky“? Na zahradách se používá do živých plotů, jenomže kuličky jsou jedovaté. Jejich tvorbě taktéž zabráníme střihem květů, v dalším roce samozřejmě opět vykvetou. Následky po požití jsou většinou mírnější, bolesti břicha, zvracení.

Pámelník bílý
Info ikona

Pámelník bílý

Jeřáb ptačí

Častěji ho nalezneme spíše podél cest, ale už se objevuje i na zahradách. Pro děti je nebezpečný tím, že ho sami sbíráme, jenže netuší, že je nutné ho předem tepelně upravit či usušit, a rády ochutnají. Naštěstí není příliš nebezpečný, způsobí mírnější žaludeční obtíže a zvracení.

Jeřáb ptačí
Info ikona

Jeřáb ptačí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada