Postarejte se před zimou o stroje a nářadí a prodlužte tak jejich životnost

Konve, hadice, nádrže na vodu či nějaké sudy, to vše musíte před zimou vyprázdnit a uložit. Další údržbu věnujte i často používanému nářadí jako jsou zahradnické nůžky, rýče či sekačky.

Jak pečovat o rýče a lopaty: zbavte se zeminy

Nářadí jako jsou rýče a lopaty je nutno ošetřit nejen kvůli možné korozi, ale také z toho důvodu, že by se mohly šířit houbové choroby, jejichž spory jsou často usazené ve zbytcích zeminy, která ulpí na nářadí. Veškeré nářadí, které používáte pro zpracování půdy, patří sem i rycí vidle, očistěte od zbytků zeminy tvrdým kartáčem. Nářadí z ušlechtilé oceli nerezaví a není třeba s ním provádět cokoliv dalšího, ale běžnou ocel po vyčištění musíte ještě natřít tenkou vrstvou oleje, čímž nářadí ochráníte před korozí.

Co před zimou se sekačkou?

Až naposledy před zimou posečete trávník, postarejte se také o sekačku, přece jen, dobře vám po celou sezónu sloužila. U benzinových sekaček vyprázdněte nádrž a nechte chvíli běžet motor naprázdno, aby se vyprázdnily palivové cesty a karburátor. V karburátoru by se totiž po delší době stání mohly vytvořit pryskyřičné usazeniny. Důkladně také vyčistěte kryt sekačky a nože. Akumulátorové sekačky umístěte na místo, kde nemrzne, nejčastěji do garáže.

Drobné nářadí také zasluhuje vaši pozornost: nezapomeňte na zahradnické nůžky

Sázecí lopatky, přepichovací kolíky, hrabičky, zde všude bývá usazená zatvrdlá zemina, kterou nejlépe odstraníte teplou vodou s trochou mýdla. Po osušení naneste opět na kovové části olej jako ochranu proti korozi. Na vyčištění nelakované dřevěné násady a držadla můžete nanést trochu lněného oleje, čímž nejen ochráníte povrch, ale také prodloužíte životnost nářadí. Velkou pozornost věnujte péči o zahradnické nůžky, kterým rovněž omyjte teplou vodou ostří, klidně do vody přidejte pár kapek jaru nebo Sava, abyste zlikvidovali veškeré zárodky chorob. Pokud byste to totiž neudělali, právě díky častému používání nůžek při řezu si přenesete choroby na více rostlin. Nůžky pak osušte, lze promazat a nabrousit. Hned brzy na jaře je použijete na prořez bobulovin, tak ať je máte připravené.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada