Vypálený trávník od sluníčka: několik způsobů, jak opravit vyschlá místa a co byste neměli nikdy dělat, abyste trávník nepoškodili

Intenzivní sluneční záření, vysoká frekvence pohybu po trávníku, nedostatek vody jsou nejčastějšími důvody, proč se v létě na trávnících objevují suchá místa na trávníku. Poničený trávník lze revitalizovat v několika krocích.

 

Jak opravit suchá místa na trávníku

  • Voda: Suchá místa jsou vyloženě spálená od sluníčka s nedostatkem vody. Namáhaná místa chůzí, trávník ve svahu, kde se špatně zadržuje voda, trávník u domu se světlou fasádou, od které se odráží sluneční záření, je třeba začít intenzivně zalévat. Vhodnou dobou na kropení trávníku vodou je večer. Odpar nebývá tak intenzivní jako ve dne, studená voda nezpůsobí teplotní šok. Na poničená místa počítejte s objemem vody kolem dvaceti litru na metr čtvereční. Je nutné, aby se voda vsákla do hlubších vrstev a působila jako vodní rezerva pro trávník přes den.

 

  • Hnojivo: Dodáním hnojiva s vyšším obsahem draslíku pomůže trávě k jejímu obnovení. Můžete použít hnojiva určená přímo na poškozený trávník. Opět je důležitá doba aplikace. Večer je ideální dobou aplikace výživy. Dodržujte striktně návod, protože se v létě může snadno stát, že byste trávník mohli hnojivem spálit. Pohnojený trávník potřebuje hodně vody. Nepoužívejte k zalévání silný proud vody, aby nedošlo ke spláchnutí hnojiva na jedno místo. Travní postřikovač, který trávník zavlaží vodou z výšky, je dobrou volbou.
  • Frekvence pohybu: Na místech, která jsou frekventovaná, je lepší udělat nášlapy z venkovní dlažby, kamene, dřeva a podobně. Vyhnete se nevzhledným vyšlapaným místům na trávníku nejen v létě, ale po celý rok. V největších vedrech by trávník vaším pohybem neměl být zatěžovaný .

 

  • Odstraňování plevele: Plevel je velká konkurence trávy. Soupeří spolu o stejné zdroje – vodu a výživu. V létě je šetrnější plevel odstraňovat ručně. Pokud použijete herbicidy, striktně dodržujte návod, protože špatnou dobou a dávkou aplikace trávník můžete v létě nenávratně poničit.

 

  • Nesekejte trávu: Ve dnech největších veder přestaňte sekat trávník. Delší stébla a listy lépe odolávají vedru, a navíc jsou přirozeným stínem pro kořeny trávy. Nedochází také k intenzivnímu výparu vody. Musíte-li trávník posekat, pak zvolte vyšší stupeň řezu. Vždy používejte sekačku s dobře nabroušeným nožem, který trávu netřepí.

 

Co byste nikdy neměli dělat: Na trávníku nenechávejte ležet předměty a věci, které by ho oslabovaly. Zahradní nábytek, který nemá nožky, deky, stany na trávníku „vyleží“ místa, která se pak po odkrytí snadno spálí. Velký pozor dávejte na hadice. Vždy je po použití z trávníku ukliďte. Předejdete poškození nejen trávníku, ale i samotné hadice, která na slunci degraduje.

Shrnutí: Trávník má velkou regenerační schopnost, ale potřebuje v parném létě vaši pomoc. Pravidelným zaléváním, přihnojením, omezením pohybu, odstraňováním plevele a vyšším vzrůstem váš pažit určitě přežije bez úhony celé léto.

Zdroje: autorský text