Jak množit muškáty v létě? Několik kroků, abyste měli v příští sezoně bohatě rozkvetlé truhlíky zadarmo

Kdy dělat řízky z muškátů

Jaro

Muškáty většinou řízkujeme brzy zjara, kdy si z matečních rostlin odebereme rostlinný materiál a zasadíme. Sazenicím však nějakou dobu trvá, než zesílí a začnou kvést. Na začátku sezony jsou tedy ještě málo vyvinuté.

Léto

V létě jsou mateční rostliny košatější a silnější. Rostlinné řízky z nich jsou tedy kvalitnější a můžeme si je připravit ve větším počtu. Na začátku příští sezony budou sazenice již plně vyvinuté a nastartované na kvetení.

Jak na letní množení muškátů v pěti krocích

Budeme potřebovat sadbovače, zeminu určenou na výsev – tedy ochuzenou o hnojivo s trochou písku, ostrý nůž a stimulátor růstu.

  • Sadbovače naplníme zeminou a připravíme si rostlinný materiál na řízky.
  • Nůžkami nebo nožem odstřihneme z mateční rostliny vrcholové řízky (mohou být i postranní).
  • Poté je zkrátíme na 10-15 cm. Řez vedeme cca půl centimetru pod očkem, odstraníme květenství, listy a palisty. Necháme pouze dva až tři vrcholové listy.
  • Konec řízku mírně namočíme do stimulátoru a oklepeme.
  • Řízek muškátu vsadíme do substrátu a jemně přitlačíme. Dosypeme zeminu, aby byl sadbovač plný a zalejeme. Substrát udržujeme mírně vlhký.

Kam dát nařízkované muškáty

Nařízkované muškáty dáme na teplé a chráněné stanoviště. V žádném případě by na ně nemělo svítit přímé slunce. Ideální je větraný přistíněný skleník. V létě můžeme sadbovače nechat venku. Pozor však na chladnější noci v druhé polovině srpna, kdy je nutné mladé muškáty přenést na teplé místo, klidně i domů.

Jak zakořenit muškáty rychleji

Namnožené muškáty by po třech týdnech měly pustit kořeny.  Aby kořenový systém zmohutněl a zesílil, používáme hnojivo na jeho podporu a rozvoj. S přesazováním ze sadbovače do samostatných koflíků však nespěcháme. Dopřejeme muškátům nejméně dva měsíce času na uchycení a zesílení. Pokud jsme je zasadili rovnou do menších květináčků, nemusíme je přesazovat vůbec.

Výhody množení muškátů v létě

Mateční rostlina, ze které jsme řízky odebrali, se rozkošatí a zmohutní. Velkou výhodou letního řízkování muškátů je, že takto získané mladé rostliny mají dostatek času dobře zakořenit, zesílit a nasadit brzké jarní květenství. Navíc ušetříme spoustu peněz, když si sadbu muškátů připravíme sami.

Nevýhody množení muškátů v létě

Mladé sazenice muškátů musí přezimovat na světlém a chladném místě. Takové optimální stanoviště však každý nemá. Obzvláště, pokud bydlíme v bytě. Řízkováním se také mohou přenášet virové choroby. Je tedy nutná zvýšená kontrola i během vegetačního klidu. V druhé polovině zimy často napadají muškáty mšice, které je třeba likvidovat.

Náš tip: Kromě muškátů si takto můžeme namnožit např. kosmatec sedmikráskovitý, který se náramně hodí do společné výsadby k vzrostlým muškátům. Jeho přelivový růst zaplní spodní patro výsadby a vytvoří dojem bohatého květinového aranžmá.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada