Stálezelené keře poskytují zvířatům úkyt i potravu, zvláště domácí druhy

Chcete-li pomoci zvířatům, pak volte spíš domácí dřeviny. Většina tuzemských druhů živočichů je totiž specializovaná na rostliny, které jsou u nás „doma“. Řada cizokrajných dřevin poskytuje živočichům potřebnou potravu jako pyl, nektarplody jen omezeně

Které domácí stálezelené dřeviny si zaslouží doporučení

Cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) nese hezké červené plody, které vydrží na stromě až do jara. Tis červený (Taxus baccata) a ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) dobře snášejí řez a hodí se dokonce do živých plotů tvořících pohledovou ochranu. A nezapomeňte na břečťan popínavý (Hedera helix). Když ho necháte šplhat vzhůru po stromech nebo zdech a časem i vykvést, bude vynikající podzimní pastvou pro včely; jeho plody jsou důležitým zdrojem zimní potravy pro ptáky.

Bez hnojení se stálezelené dřeviny neobejdou

Aby však stálezelené keře nebo stromy prospívaly, a byly zejména ptákům (a v sezoně i hmyzu) ku prospěchu, potřebují na jaře přihnojit. Pokud se např. jehlice keřů začnou zbarvovat světleji, případně žloutnout, může být příčinou nedostatek hořčíku. Jehličnany jím trpí především na kyselých písčitých půdách. Pomoci může hořká sůl (síran hořečnatý): na jaře ji proto zapravte do půdy kolem dřevin (asi 50–100 g/m2). 

Naopak tvarovaným keřům, které se stříhají několikrát ročně, vedle kompostu na jaře prospěje i dávka rohovinové moučky, která jim dodá dusík, potřebný pro tvorbu nových listů nebo jehlic.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada