Rostliny, které milujeme, ale slimákům nechutnají: vysaďte si je a budete mít od nepříjemných škůdců pokoj

Jestliže patříte mezi ty, které každým rokem trápí nájezdy slimáků a likvidují vám zahradu, pak máte několik možností, jak s nimi naložit. Jedno je jisté, nenechte je řádit na zahradě a rychle proti nim vykročte do boje. Důležité je to hlavně teď na jaře, kdy vzchází nové rostliny, vysazujeme sadbu zeleniny či něco vyséváme. Vše toto je pro slimáky velmi lákavé a necháte-li rostliny napospas osudu, nečekejte žádnou valnou úrodu.

Jak se zbavit slimáků na zahradě

Možností je samozřejmě spoustu, ne všechny ale jsou skutečně účinné. Babské rady, jak na slimáky, by už vystačily na knihu, nicméně ne vždy se při jejich použití setkáme s úspěchem. Kromě toho, že můžete aplikovat požerové granule, které slimáky vyslizovatí (například přípravek Ferramol je účinný a oblíbený), můžete také připravit pro slimáky různé pasti v podobě sklenice s pivem, vaječné skořápky, popel atd. Další variantou je také noční sběr slimáků, je to sice pracnější metoda, ale účinná. Mnoho pěstitelů v poslední době nedá dopustit na chov indických běžců, roztomilých kachniček, které slimáky přímo zbožňují.

Které rostliny odpuzují slimáky

Další variantou a možná tou nejsnazší, je vysadit do zahrady takové rostliny, které mi milujeme, ale slimáci je nemusí. Na slunná místa například vysaďte vonnou levanduli, pryšce, denivky, šantu či pivoňku. Nemají rádi ani zavinutky, štěničník či rozchodníkovce. Na záhony v polostínu pak vysaďte bergenie, kontryhel, kakost, škornici nebo orlíček. Po chuti slimákům není ani čechrava, dlužichy, kapradiny či traviny. Stále mezi lidmi panuje pověra, že pokud okolo záhonu vysadíte či vysejete afrikány (Tagetes sp.), jejichž typické aroma slimáci nesnáší, ochráníte tak své rostliny. Ale, tomu nevěřte, afrikány jim naopak tuze moc chutnají.

Rostliny, které slimáci zbožňují

Vesměs je to většina raších a klíčících rostlin. Slimáci milují rašící výhony trvalek, hlavně hosty, pomněnkovce či mladé výhony u některých druhů řebříčků. Ve velkém nebezpečí je pak nově vysazená sadba zeleniny.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada