Poslední záchrana před slimáky, když všechno selže: indický běžec, tak trochu jiný domácí mazlíček i ozdoba zahrady

Kachní rodinka
Info ikona

Kachny žijí ve skupinách, jednotlivě trpí, a dokonce se přátelí i se psy a kočkami.

Indický běžec je de facto nelétavé plemeno kachny domácí chované především pro produkci vajec a lov slimáků a plzáků. Je to tisíce let staré plemeno, název napovídá jeho původu. Námořníky kolem roku 1500 zaujal jejich vzhled, vysoký úzký krk, útlý trup a způsob chůze, a tak je přivezli z Asie k nám do Evropy. Výška je 50–60 cm, váha kolem 2 kg.

Neničí zahradu a může se stát vaším mazlíkem

Jestliže již na vaší zahradě řádí pes či kočka, není to pro běžce problém, jsou to skupinová zvířata, žijí v hejnech a samostatně trpí. Často se stanou stejným domácím mazlíčkem právě jako pes či kočka.

Zahradu o velikosti 1000 metrů čtverečných bohatě obstarají 2–4 běžci, na slimáky, jimiž se živí, pak narazíte skutečně těžko.

O záhony není nutné se bát, příliš je nezajímají, dobré je však ochránit skutečně náchylné rostliny, které se velmi snadno poničí, případně nově rašící a mladé sazenice.

Běžec
Info ikona

Indičtí běžci budou pilně sbírat slimáky za vás, o záhony se bát nemusíte, pouze je třeba ochránit mladé sazenice.

Do kurníku je nezavírejte

Indický běžec potřebuje volnost, na malých prostorách by trpěl, nejlepší je pro ně volný pohyb po zahradě, zavřít ho do boudy nebo malého výběhu nelze.

Pro jejich ochranu například před kunou či liškou je dobré mít pozemek oplocený, nebo jste-li ve městě, oplocený kvůli úniku samotných běžců. Zdržují se však poblíž svého bydla.

Ocení stromy nebo jiné přistínění, kde se mohou schovat v horku a před sluncem.

Na spaní stačí jednoduchý kachník, dobře izolovaný před chladem v zimě. Od jara do podzimu jej využívají pouze pro přespání a úkryt před predátory, jinak se jako správné kachny pohybují venku i za ošklivého a deštivého počasí, kdy nadšeně vyzobávají příchozí slimáky.

Jako podestýlka se používá seno i sláma.

 

Pro kvalitní vajíčka kvalitní strava

Slimáci jako jediná strava nestačí, ovšem vedle nich už toho příliš nespořádají. Kvalitní pestrou stravou si zajistíte kvalitní a výborná vejce, ale především také kvalitní zdraví svých běžců.

Zakoupit se dají směsi přímo pro kachny, které doplňujeme pro obsah vápníku rozdrcenými vaječnými skořápkami. Pro zpestření doplnit namočenými obilovinami, namočeným starým pečivem či nasekanými kopřivami, v zimě sušenými.

Kachna v zahradě
Info ikona

Indický běžec není výsadou pouze vesnic, procházet se mohou i po okrasné zahradě v centru města, na zahradě o velikosti 1000 metrů čtverečných postačí i 2-4 kachny.

Zvládnete to i bez rybníčku

Kachny nutně potřebují vodu k udržování svého peří, ale nepotřebují se celý den rochnit ve vodě. Jezírko velmi ocení, ale je třeba počítat s jeho brzkým zanesením, jestliže není opatřené dostatečnou filtrací.

Naštěstí, běžcům bohatě postačí koupací nádoby, ideálně zapuštěné v zemi, například starý škopek, vana nebo dětské plastové pískoviště, které jsou třeba čas od času vyčistit. Šťastné budou i za hadici s vodou s rozstřikovačem.

Bez čeho se neobejdou

Doteď to byla legrace, vesele pobíhající kachny vedle domácích mazlíčků, ale nyní se podívejme, co nás dále ještě čeká, pořídíme-li si indické běžce domů:

  • Čištění podestýlky v kachníku cca jednou za dva týdny
  • Čistění celého kachníku cca jednou za měsíc
  • Každodenní doplňování či výměna vody v miskách
  • Každodenní otevírání a zavírání kachníku, dá se vyřešit jednoduše automatickým spínačem
  • Dvakrát ročně odčervení s potravou

 

Zdroj: www.indickybezec.com