Jak se zbavit invazivního škůdce, který vám zlikviduje brsleny: jděte je raději rychle zkontrolovat, ať na jaře nezůstanou úplně holé

Brsleny často nahrazují zimostrázy

Brsleny jsou velmi oblíbené stálezelené keře, které často nahrazují zimostrázy, jež bývají napadán zavíječem. Brsleny mají celou řadu krásných kultivarů, často s různě panašovanými listy a s oblibou se používají nejen na volné záhony v zahradě, ale také do nádob na balkon a terasu. Ale, aby vše nebylo zalité sluncem, i brsleny mají své nepřátele v podobě velmi odolného škůdce štítenky brslenové. Ta dokáže přezimovat v keřích pomocí tzv. štítku, jakéhosi obalu, kde pěkně vyčkává na příznivé klimatické podmínky. Tento obal je povoskovaný, takže nejen, že je dobře chrání před nepřízní počasí, ale hlavně před různými chemickými přípravky. Z toho plyne, že zbavit se štítenky není až taková legrace a chce to mít pořádný plán.

Štítenka je savým škůdcem stejně jako mšice

Štítenka brslenová je původem z Japonska a postupně se jako invazivní škůdce šířila po celém světě. K nám byla zavlečena v roce 2018 na jižní Moravu, kde způsobila závažné škody, podobně jako zavíječ na zimostrázu, a to především na brslenu japonském. To však neznamená, že by pohrdala jinými druhy, právě naopak, její šíření pokračuje i nadále a je proto potřeba zaměřit na ni svoji pozornost. A začít můžeme právě teď, v zimě.

Co je štítenka vlastně zač a jak škodí?

Štítenka je savý škůdce a řadí se mezi červce. Usadí se nejčastěji na listech či stonku a nasává mízu z hostitelské rostliny. Aby byly štítenky dobře chráněny, mají tělo zakryté, stejně jako červci, štítkem, což je vlastně takový šedohnědý obal, hruškovitého tvaru, který bývá ukryt na stoncích brslenu. V tomto obalu přezimují oplodněné samičky štítenky. Abyste je ale našli, je třeba dobrý zrak, jsou velké asi 2 mm, ne více, takže při kontrole keře nespěchejte, ať tuto potvůrku nepřehlédnete. I samečci se ukrývají pod štítkem, ale ten je bílý a nachází se nejčastěji na spodní straně listu, pouze při přemnožení může být přilepený i na lícní straně listu. Tento škůdce má dvě generace do roka, takže určitě je třeba se na její výskyt zaměřit, tedy pokud nechcete přijít o keře brslenů. Napadení štítenkou bylo zaznamenáno i u jiných keřů jako je břečťan, cesmína či tlustonitník, nicméně má-li brslen, nemá potřebu hledat jiný zdroj potravy.

Jak poznám, že štítenka řádí na našem brslenu

Přítomnost tohoto škůdce zjistíte tak, že se na listech začnou objevovat žluté skvrny, přičemž nejprve jsou rostliny uvadlé, jako by měly nedostatek vody. Pokud tomuto nebudete věnovat pozornost, listy postupně opadají a najednou je celý keř úplně holý.

Jak se zbavit štítenek: důležitá je hlavně prevence

Prevence a pravidelná kontrola rostlin je vždy důležitým článkem každé ochrany rostlin proti škůdcům i chorobám. To platí i v případě štítenky, je totiž nutno vzít v úvahu, že díky voskovému povlaku na štítku je tento škůdce dobře chráněn před insekticidy, takže s obyčejným přípravkem si moc nepomůžete. Nejlépe je tedy mechanické odstranění štítků s jedinci uvnitř nebo použití zahradnických olejů, které škůdce udusí a ničí všechna vývojová stádia. Při prevenci mějte na mysli, že i jednou vyléčené keře budou neustále náchylné na napadení štítenkou, takže v ochraně nesmíte nikdy polevit.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada