Plíseň trávníku je velmi častá: proti této houbové chorobě ale lze bojovat pomocí několika fíglů

Plíseň sněžná v trávníku
Info ikona

Plíseň sněžná v trávníku může často pokrýt velkou plochu, v tom případě nezbývá, než aplikovat vhodné fungicidy a dále dodržovat preventivní opatření

Jak poznáme plíseň sněžnou v trávníku

Během zimy, nejčastěji na jaře po roztátí sněhu, se na trávníku objevuje houba Monographella nivalis, kterou známe spíše pod názvem plíseň sněžná. Není to vůbec nic neobvyklého, na trávníku se projevuje nejprve okrouhlými žlutohnědými až stříbřitě šedými skvrnami. Při dlouhotrvající vlhkosti se v trávníku začne tvořit bělavé až narůžovělé mycelium (vatovité chomáčky). Trávník pak odumírá na ploše kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. Houba se rychle rozšiřuje při teplotách 0 až 10 °C, vyšší teploty už v lásce příliš nemá.  

Proč se houba v trávníku vůbec objevuje?

Příčinou vzniku plísně sněžné je především neodklizená organická hmota, sníh na nezamrzlé zemi, zhutnělý půdní povrch a nadbytek dusíku na podzim. Silnější výskyt plísně je pak na zastíněných místech. Napadený trávník nemá zelenou barvu, ale je spíše nahnědlý a velmi pomalu regeneruje. Ačkoliv se jedná o nejrozšířenější houbovou chorobu trávníku, je mnoho věcí, jak se proti ní lze bránit.

Jak se proti plísni sněžné bránit? Preventivně i chemií

Preventivně se doporučuje na podzim přihnojit trávník draselnými hnojivy, které mají vliv na dobré přezimování rostlin. Před zimou vždy shrabte a odstraňte nejen zbytky posečené trávy, ale především spadané listy. Pro minimalizaci výskytu plísně je také třeba nevstupovat v zimě na zmrzlý trávník. Ošetřovat trávník fungicidy v době, kdy jsou teploty pod nulou je samozřejmě nesmysl, s tím je třeba počkat na jaro. Pro fungicidy ale sáhněte až ve chvíli, kdy je zasažená větší plocha, jinak si vystačíte s běžnými preventivními opatřeními. Na jaře pak lze postižená místa projet vertikutátorem a opětovně doset travní semeno. Někdy stačí bez vertikutace zasažená místa vyhrabat železnými hráběmi a doset. Na menších plochách se vyplatí použití travní náplasti. Při teplotách vyšších než 20 °C houba přestává růst a trávník se pak opět zazelená.

Trávník ohrožuje ještě jeden druh plísně

Kromě již výše zmíněné plísně sněžné, která má narůžovělé mycelium se objevuje ještě Sněžná tyfulová plísňovitost trav. Na jaře, opět po roztání sněhu, se objevují na trávníku různě velké hnědavé skvrny, jejichž barva se mění na šedou až bílou. Obrana proti této plísni je stejná, jako u plísně sněžné a v tomto případě je velmi důležité provádět pravidelnou vertikutaci trávníku. Její výskyt totiž nejvíce podporuje velké množství stařiny, které pro plíseň vytváří příznivé mikroklima.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.