Bílé chomáčky na pokojových rostlinách signalizují červce: zbavte se jich dřív, než o rostliny přijdete

Ze škůdců napadají pokojové rostliny zejména obtížně likvidovatelní vlnatí červci. Jedná se o drobný stejnokřídlý hmyz bělavé barvy s měkkým tělem pokrytým voskovými výpotky v podobě jemných vláken nebo chomáčků

Při přemnožení červců mohou rostliny odumřít

Červci se rychle množí a vytvářejí početné kolonie, které pokrývají bílým vatovitým povlakem části stonků a řapíky (paždí) listů. Upřednostňují mladší měkká pletiva, z nichž larvy i dospělci tohoto škůdce vysávají rostlinné šťávy. Napadají i kořeny. 

Postižené rostliny se deformují, zaostávají v růstu a při přemnožení červců mohou i odumřít. Řada červců navíc vylučuje lepkavou medovici, na níž se snadno uchytí černě. 

Červce likvidujte mechanicky i chemicky

Při malém množství rostlin a slabém napadení je možné červce z rostlin odstraňovat mechanicky. Zkusit je můžete také smýt z rostlin mýdlovou vodou

U většího počtu rostlin i škůdců je vhodnější ošetření denaturovaným lihem nebo komerčně dostupným přípravkem, jako je Careo postřik proti škůdcům. Vhodný je také přípravek Biool, s nímž je však nutné postřik neustále opakovat. 

Zdroj: autorka pracuje na Mendelově univerzitě a je odbornicí na ochranu rostlin

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada