Makadlovka: jeden z nejzávažnějších škůdců, který vám zlikviduje rajčata a velmi rychle se množí. Jednejte hned, dokáže zničit celou rostlinu

Co to je makadlovka?

Pomineme-li to, že vám rajčata napadne nejčastější choroba plíseň bramborová, dalším nebezpečím především pro rajčata pěstovaná ve skleníku je nepůvodní druh motýlka, který pochází z jižní Ameriky, nazvaný makadlovka rajčatová. Jeho rodové jméno pochopíte ve chvíli, kdy tohoto motýlka spatříte, má totiž nepřirozeně dlouhá tykadla. A jak se tento škůdce dostal k nám do Evropy? Stejně, jako všichni ostatní škůdci a choroby, díky mezinárodnímu odchodu s rostlinnými komoditami v roce 2006. První výskyt přímo na našem území byl pak zaznamenám v roce 2013 a od té doby se tento škůdce dále šíří. Důvodem, proč se jí líbí hlavně v zakrytých plochách jako jsou skleníky a fóliovníky je ten, že zde má optimální podmínky pro množení a šíření.

Jak makadlovku poznáme?

Dospělí motýlci jsou nenápadně šedohnědě zbarvení a typickým poznávacím znakem makadlovky jsou dlouhá a nahoru protažená makadla, která jsou dobře viditelná. Tykadla jsou nitkovitá. Ten, kdo škodí není ani tak dospělý motýl, ale spíše jeho housenky, které jsou po vylíhnutí bělavé a později se vybarví do zelené barvy s růžovým nádechem. Mají tmavě hnědou hlavu a na předohrudi výrazný černý proužek.

Životní cyklus makadlovky je dobré znát

Jakmile víme, co a kde hledat, můžeme tak snáze předejít přemnožení tohoto škůdce. Vajíčka samička makadlovky klade na spodní stranu listů nejen rajčat. Jsou-li k tomu vhodné podmínky, za 5 dnů se začnou líhnout housenky, které okamžitě začínají požírat pletivo listu a vznikají tzv. miny. Zhruba za dalších 15 dnů se zakuklí v půdě, na rostlině nebo přímo v mině a vývoj kukly trvá asi 10 dnů. Přezimuje buď ve formě kukly, vajíčka nebo dospělce. Jedná se sice o teplomilného motýlka, který ve venkovních podmínkách naši zimu většinou nepřežije, nicméně byly zaznamenány případy, kdy za mírnější zimy je u nás schopen i přezimovat.

Jak proti makadlovce zasáhnout: nepodceňujte prevenci

Stejně jako u jiných škůdců a chorob, nejlepší ochranou je vždy prevence. Tím prvním, co je třeba provádět je pravidelná vizuální kontrola rostlin a jejich zdravotního stavu. Abychom zachytili ve skleníku výskyt motýlka, je dobré po skleníku rozvěsit žluté lepové desky nebo feromonový lapák, obojí koupíte běžně v zahradnictví. Jakmile najdete poničené listy od housenek, celou rostlinu zlikvidujte. Nikdy nenechávejte žádné rostlinné zbytky ve skleníku, a to ani po sklizni. Všechny rostlinné zbytky vyhoďte do odpadu. Je možná i biologická ochrana rostlin, nicméně ta není moc účinná vzhledem k tomu, že housenky umístěné v listu a v minách jsou díky tomu chráněné. Chemická ochrana je také problematická, protože musíte počítat s ochrannou lhůtou a vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci na zeleninu, není to moc dobrým nápad. Budete-li ale rostliny kontrolovat a případné napadené jedince likvidovat, vč. rostlinných zbytků, nebudete si muset s makadlovkou dělat velké starosti.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada