Kadeřavost broskvoní: kdy, jak a čím stromy chránit

Původcem kadeřavosti broskvoní je mikroskopická houbaTaphrina deformans, která v podobě blastospor přezimuje na ře stromů. Časně zjara se aktivuje při rašení pupenů, do nichž při ovlhčení proniká a infikuje ještě nevyrašené mladé listy. 

Jak ochránit dřeviny před jarními mrazy

Listy broskvoně napadené kadeřavostí
Info ikona

Listy napadené kadeřavostí broskvoní postupně tmavnou, nekrotizují a předčasně opadávají. Stromy jsou nuceny vytvářet listy nové, čímž se vysilují.

Foto: Shutterstock

Příznaky kadeřavosti broskvoně 

Na mladých listech broskvoní vznikají nejprve žlutozelené, později červené skvrny, které se rychle zvětšují, zduřují (vypadají jako puchýře), a tím deformují – „kadeří“ – listy. Na spodní straně listů se později (během května) vytvářejí bělavé povlaky houby (jde o tzv. vřecka, v nichž se spory hub diferencují). Napadená místa na listech později tmavnou, nekrotizují a listy předčasně opadávají. Stromy jsou nuceny vytvářet listy nové, čímž se vysilují. 

Méně často mohou být postiženy i plody broskvoní, na nichž vznikají deformované plochy s nepravidelným okrajem zbarvené dožluta nebo dočervena. Někdy je ohroženo také dřevo letorostů, které je kratší a deformované. Letorosty napadených stromů bývají nevyzrálé, mají menší násadu květních pupenů a jsou náchylnější k namrznutí.

Zdravé listy broskvoní
Info ikona

Takto by měly vypadat zdravé listy broskvoně (nenapadené kadeřavostí).

Foto: Shutterstock

Kadeřavost broskvoní ohrožuje rovněž mandloně a broskvomandloně. Houbové spory jsou mezi stromy přenášeny větrem.

Které stromy jsou vhodné do malých zahrad

Ochrana před kadeřavostí broskvoní 

Podmínkou infekce kadeřavostí je ovlhčení pupenů a teplota nad 10 °C. Délku infekčního období ovlivňuje i venkovní teplota – při vyšších teplotách je krátké, za chladnějšího a vlhkého počasí ale může trvat i měsíc a půl. 

Jedinou spolehlivou ochranou proti kadeřavosti broskvoní je ošetření vhodnými fungicidními přípravky ve správném termínu. Teoreticky je možné kdykoli po podzimním opadu listů až do jarního rašení vrcholových pupenů (kromě období mrazu samozřejmě). Doporučuje se proto jedno ošetření (postřik) před příchodem zimy a dvě v předjaří, tj. ještě před rašením stromů. Termín jarního postřiku se odvíjí od aktuálního počasí (teplota by měla být několik dnů po sobě nad 7 °C) a dané oblasti. Pomocným ukazatelem může být, že se shoduje s termínem kvetení lísky.

Nejvhodnější jsou měďnaté přípravky Kuprikol 50 nebo Champion 50 WP, slabší účinek má sirnatý přípravek Sulka. Do připraveného roztoku nezapomeňte přidat smáčedlo (stačí pár kapek Jaru). Při dlouhodobě chladném a vlhkém počasí je vhodné aplikaci postřiku jednou až dvakrát zopakovat v intervalu 7 až 10 dnů, a to přípravky Delan 700 WDG, Delan 750 SC, Dithane DG, Dithane M 45 nebo Syllit 65. Ošetření provedené později než v době květu je ale neúčinné. Po silném napadení je dobré podpořit růst stromu dusíkem a případně i závlahou.

Pravidla při používání přípravků na ochranu rostlin

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada