Jak zazimovat jahody v truhlíku? Oproti těm na záhonech potřebují dobře ochránit před mrazem. Je to ale snadné

Část péče je stejná jako u zazimování jahod na záhoně

Stejně jako jahody pěstované na zahradě potřebují i jahody na balkoněpřed zimou zastřihnout. Zahradnickými nůžkami nejprve vystříhejte šlahouny s novými sazeničkami a pak zkraťte všechny listy na cca 5 cm. Dělejte to pečlivě, ať nepoškodíte středové srdíčko. To je pro rostlinu naprosto zásadní a jeho poškození by vedlo k úhynu. 

Až budete mít mezi jednotlivými rostlinkami místo, půdu nakypřete, zbavte plevele a doplňte živiny. Buď použijte vyzrálý kompost nebo kupované hnojivo na jahody a zlehka zapravte do půdy tak, abyste nepoškodili kořeny jahodníků. Lepší je aplikovat organicko-minerální hnojiva na přírodní bázi, chemii k jahodám zbytečně nedávejte. Toto drobné ovoce ji do sebe rádo natahuje a může zůstat i v plodech.

Příprava jahod před zimou
Info ikona

Pro jahody v truhlíku je důležitá ochrana před zimou

Zatímco jahody v záhoně jsou bezpečně chráněné půdou, květináče a truhlíky žádnou ochranu před mrazem kořenům rostlin neposkytují. Velmi snadno proto vymrznou a je potřeba je před mrazem důkladně chránit, možností máte hned několik:

  1. I s květináčem je až po jeho okraj zahrabte do země. Půda květináč i kořeny ochrání před zimou, výhodou je i to, že se nemusíte starat o zálivku. Bude jí dost ze srážek a sněhu. Tento způsob ale není vhodný pro terakotové nebo hliněné květináče. Ty do sebe natáhnou vodu a jakmile přijdou mrazy, popraskají.

  2. Jahodníky vyndejte z květináče a každou rostlinu zvlášť zasaďte do záhonu nebo skleníku. I v tomto případě budou dostatečně chráněné před zimou a vy si navíc vytvoříte náskok na jaro, kdy nebudete muset jednotlivé sazeničky rozesazovat.

  3. Na terasách a nekrytých balkonech je potřeba květináče pečlivě zabalit do izolační vrstvy. Využijte to, co doma máte: bublinkovou fólii, staré deky nebo hadry, může být i karton. Důležité je květináč opravdu dobře zabalit, aby mráz nepronikal přes izolační vrstvu. 

  4. Na lodžiích ve vyšších patrech domů budete mít práci o něco jednodušší. Květináče budou alespoň trochu chráněné před mrazem domem a závětřím, takže izolace nemusí být tak pečlivá. V obou případech nezapomeňte jahodníky zakrýt i shora, poslouží bílá textilie (jen ji zatižte, ať neodletí), vrstva slámy nebo chvojí. Jahody přes zimu nepotřebují světlo, takže jim úplné zakrytí nebude vadit, a hned zjara peřinku odstraníte.

Pokud se rozhodnete jahody přezimovat na balkoně, je důležité nezapomínat na zálivku. Nemusí být nijak přemrštěná, stačí jednou za čtrnáct dní troška.

Jahody v truhlíku
Info ikona

Co s jahodami v samozavlažovacích truhlících

Samozavlažovací truhlíky jsou zvláštní kapitolou. Všichni výrobci je na zimu doporučují schovat, protože plastový truhlík uvnitř s vodou by mohl vlivem mrazů popraskat.

I zde máte dvě možnosti, jak jahody v nich zazimovat.

První jsme popsali výše: jahody přesaďte do záhonu, ať přečkají zimu tam.

Pokud tu možnost nemáte, a váš samozavlažovací truhlík je dvoukomorový, vyndejte vložku se zeminou a rostlinami a přezimujte ji zvlášť pečlivě zabalenou. Jednokomorové truhlíky, z nichž část s rostlinným obsahem nemůžete vyndat, jsou na zimu nejnáchylnější. Je důležité, abyste v nich nenechávali stát a zrmrznout vodu. Před příchodem prvních mrazů z nich všechnu vylijte, pak je postavte na místo, kde neprší a přes zimu zalévejte častěji, ale málo - tak, aby voda neprotekla až do spodní části.