Poradna aneb první pomoc od Atelieru Flera

Atelier Fleradokonce poradnu i na youtube kanálu Flera TV. Jak funguje? Vy se na facebooku, instagramu, mailem či přes komentáře pod videi ptáte a architekti z Flery odpovídají. Tady je jedna speciální poradna z vašich dotazů.

Jak vysadit patrový živý plot 

Dotaz: Poraďte, jak patrovitě vysadit keře a stromy, které by bránily pohledům z ulice a vypadalo to dobře v každém ročním období.  

Odpověď: Musíte si uvědomit, že pro živý plot pod stromy je třeba volit druhy, které snesou přistínění. Mohou to být například habry, tisy, kaliny a jiné stínomilné druhy. Je dobré kombinovat několik druhů a tím se vyhnout fádnosti. Rostliny v blízkosti stromů mají obecně život ztížený, musí se s nimi dělit o vodu a živiny, a to může mít vliv na jejich růst a zdravotní stav. 

Tomáš Sklenář, zahradní architekt

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

Mlatová zahradní cesta
Info ikona

Ocelová pásovina se na zahradě nejčastěji využívá k oddělení záhonů a cest.

Foto: Atelier Flera

Úprava ocelové pásoviny 

Dotaz: Kde mám koupit ocelovou pásovinu a jak vypadá po několika letech? Zrezne?  

Odpověď: Ocelovou pásovinu lze v podobě polotovaru pořídit jako „hutní materiál“ v některé z firem, které se zabývají jeho prodejem (Kondor, Ferona apod.). Pro správnou montáž je ale třeba jednotlivé díly svářet, což vyžaduje speciální nářadí a dovednosti. Je to však „festovnější“ řešení oproti alternativám, které umožňují montáž za použití klasickéhoo kutilského nářadí (pro oddělení například trávníku od výsadeb). Pro lemování dlažby nebo mlatových pěšin bych rozhodně doporučil volit masivní řešení ze svařovaných prvků, aby vše drželo tvar.

Jinak pásovinu necháváme obvykle zreznout, případně jako dočasné řešení je možné ji natřít například kovářskou černí (umožňuje nátěr na zrezlý povrch). Varianty pozinkovaného povrchu nedoporučujeme, je to příliš nápadné a strhává to na sebe zbytečně pozornost. Reznutí je přirozenou vlastností materiálu a v návrhu s ním počítáme. 

Jiří Stiborek, zahradní architekt

Plevel na zahradě: nepřítel, nebo spojenec?

 

Kurník na zahradě
Info ikona

Dopřejte slepicím pěkný kurník a hlavně dostatek prostoru kolem, jinak se dané místo změní v rozbahněný plácek s vyhrabanými jámami.

Foto: Atelier Flera

Slepice a zahrada – jde to dohromady? 

Dotaz: Jak zakomponovat do dokonale upravené zahrady ještě slípky? Lze to vůbec udělat tak, aby příbytek pro slepice nerušil?  

Odpověď: Myslím, že každý by měl mít v zahradě to, co mu přijde smysluplné, a není důvod, proč by zrovna kurník měl v zahradě rušit víc než třeba trampolína, sauna nebo dětské hřiště. Řešíme tedy spíš otázku formy a umístění. Můžeme postavit pěkný kurník, za který se nebudeme stydět a bude ústředním bodem hospodářské části zahrady v blízkosti například zeleninových záhonů nebo přístřešku na dřevo. Pokud chov nechceme příliš akcentovat, dají se takovéto stavby předsadit keři a vysokými travinami, nebo přímo celý objekt schovat do záhonu keřů. 

Kateřina Svobodová, projektantka

Prohlédněte si třicetimetrový minibyt, v němž nic nechybí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada