EU mění pravidla hry: Zjistěte, které rostliny musíte ze zahrady vyhodit, nebo vás čeká mastná pokuta

Nové nařízení a zakázané rostliny 

Nové nařízení vám možná vezme iluze o tom, že na své zahradě můžete pěstovat, co chcete. Jenže nová pravidla EU nemají za cíl ublížit vám, mají za cíl ochránit přírodu před invazivními rostlinami, které se šíří jako požár a vytlačují původní druhy. A pozor, není to jen nějaké „doporučení”, pokud takovou rostlinu máte na své zahradě a neodstraníte ji, hrozí vám tučná pokuta, která může dost významně narušit váš rozpočet. 

A kdo jsou ti zahradní zlotřilci? 

Chcete vědět, jaké rostliny se dle nového nařízení ocitly na unijním „černém seznamu”? Od roku 2016 v EU platí přísný zákaz pěstování, prodeje, dovozu nebo šíření invazních nepůvodních druhů. Tento seznam má dnes už 88 položek a stále roste. Povíme vám proto jen pár těch nejznámějších, které můžete odhalit i na své zahradě: 

  • Bolševník velkolepý a Sosnovského: Velké to rostliny, které vypadají jako něco z Jurského parku, ale jejich šťáva vás může tak spálit, že na to nikdy nezapomenete. 
  • Klejicha hedvábná vypadá na první pohled roztomile, ale šíří se rychleji než drby na vesnici. 
  • Netýkavka žláznatá je krásná, ale zákeřná. Vytvoří koberec, který zadusí všechno kolem. 
  • Pajasan žláznatý je strom a plevel. Zkrotit ho je jako zkrotit draka. 
  • Rdesno mnohoklasé je plevel na steroidech. Podmaní si všechno, co mu přijde do cesty. 
  • Babelka řezanovitá nebo vodní hyacint, vám ucpou řeky i jezera rychleji, než stihnete říct „zavlažovací systém”. 

Škumpa může být ve vaší zahradě velmi nebezpečná: takto se jí zbavíte

www.nkz.cz

Inu, i „roztomilé” rostliny mohou být pěkné potvory  

Pozor, nejen ty zakázané rostliny z nového nařízení EU vám mohou zavařit. Některé oblíbené krásky sice nejsou na seznamu, ale jsou tak agresivní, že je nutné mít je pod velmi přísnou kontrolou. Možná by bylo nejlepší se jich co nejrychleji zbavit. 

  • Škumpa orobincová je kráska s červenými listy. Je nádherná, ale šíří se všude, kam ptáci zanesou její semena. A tak se může velmi snadno stát, že ji velmi záhy mají i sousedé. 
  • Břečťan popínavý, miláček českých zahrad, zakryje každý plot i nevzhlednou zeď. Jenže pozor, udusí stromy, poškodí fasádu. 
  • Konvalinka vonná si svou vůní i vzhledem získá každého, jenže její oddenky obsadí celou zahradu. 
  • Vlčí bob mnoholistý, čili Lupina, včely ho milují, ale půda kolem něj trpí. Navíc se šíří jako virál po internetu. 
  • Zimolez japonský má voňavé květy, ale jeho husté porosty dusí všechno okolo něj. 
  • Libora měňavá je nádherná barevná tropická rostlina, která zatím není tak divoká, ale v teplejších zemích je to invazivní monstrum. Takže si na ni dejte pozor, aby vás nepřevezla. 

Co by to mohlo znamenat pro vaši peněženku? 

Zákon o ochraně přírody (č.114/1992 Sb.) a nařízení EU (č. 1143/2014) zní jasně: invazní rostliny na zahradě nejsou jen váš problém, ale problém přírody. Pokud je pěstujete, můžete dostat pokutu až 100 000 Kč v případě jednotlivce nebo 1 000 000 Kč pokud jste firmou. Vaší povinností je i bránění v jejich šíření. To znamená, že pokud si všimnete, že takovou zakázanou rostlinu máte na své zahradě, musíte ji odstranit. No, a to může být pořádná dřina. Jenže, když tak neučiníte, můžete být potrestáni stejně vysokými pokutami, jak bylo uvedeno výše. 

Konvalinka vonná: Půvabná trvalka s bílými kvítky nádherně voní, ale je silně jedovatá. Pozor na záměnu s česnekem mědvědím

www.nkz.cz

Jak pěstovat s klidem a bez pokut? 

Nepropadejte panice, máme pro vás pár tipů, jak si můžete užít svou milovanou zahradu a přitom nezlobit úřady ani přírodu. Stačí k tomu jen málo: 

  1. Vždy si před nákupem nejprve prověřte o jakou rostlinu jde a jestli náhodou není na seznamu invazních druhů na stránkách AOPK ČR. Ušetříte si tím spoustu starostí. 
  2. V případě, že už nějakou takovou rebelku máte a zatím není na seznamu, držte ji na uzdě. Pravidelně ji kontrolujte a zlikvidujte výhonky. Bohužel, někdy k tomu budete potřebovat chemii. V případě zakázaných rostlin je nutné je odstranit, a to i s kořeny. 
  3. Hledejte místo nich alternativy, které jsou stejně krásné, ale nejsou invazní. 
  4. Nejste si jisti? Nevíte, jak na to? Poraďte se s odborníky. Zeptejte se na místním úřadě nebo u zahradníků. 
  5. Chraňte přírodu. Semena ani oddenky nepatří do volné přírody. Buďte zodpovědní zahradníci! 

Mějte na paměti, že zahrada je radost, ale s pravidly 

Nové nařízení tu není proto, aby vám zkazilo radost ze zahradničení, ale aby ochránilo naši přírodu. Jen tak bude i vaše zahrada nejen krásná, ale i přátelská ke svému okolí. 

V galerii si můžete prohlédnout některé z invazních rostlin, které možná máte na své zahradě.

GALERIE: Které rostliny dle nového nařízení byste neměli pěstovat?
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada