Vytvořte si semínkové bomby: rozházejte je po zahradě a nechte se překvapit, co kde vyroste

Do semínkových koulí, což jsou vlastně kuličky z půdy, jílu a semen, které můžete zasadit téměř kamkoli, se nejvíce hodí semena rostlin, které se samy zvládnou přesévat, ať už letničky, nebo dvouletky. 

Semena, která se hodí do semínkových koulí

K výsevu, resp. k výrobě semínkových koulí, můžete využít podzim i jaro. Vhodná jsou např. semena aksamitníku, černuchy, lichořeřišnice, vlčího máku, slunečnice, topolovky, vlčího bobu, měsíčnice, měsíčku, chrpy, hvozdíku, ale i třeba fazolu, hrachu, kopru, koriandru, brutnáku nebo jiných bylin. 

Vždy sbírejte jen plně vyzrálá semena rostlin

Pokud se rozhodnete pro každoroční sběr semen a následnou výrobu semínkových koulí, měli byste znát základní pravidla: vždy sbírejte je plně zralá semena (stonky rostlin jsou už suché a semena ze suchého květu vypadávají). Důležité je rovněž semena sbírat jen ze zdravých rostlin (z F1 hybridů je nesbírejte – většina potomků se bude od rodičů lišit). 

Ke sběru semen si vyberte slunný a suchý den a semena uložte do papírového sáčku. Doma z nich odstraňte nečistoty, nechte ještě proschnout, uskladněte v prodyšném obalu na suchém a chladném místě a čitelně označte (druhem rostliny i rokem sběru). 

Semínkové koule vyrobíte z půdy, semen a jílu

Semínkové koule tvoří půda, jíl a semena. Semena obalená půdou a jílem jsou chráněná před nenechavými ptáky, hlodavci a částečně i před silným deštěm. Kromě jílu si proto připravte půdu obohacenou kompostem, který v počátcích dodá semenům vlhkost, směs semen a trochu vody. 

Poměr jednotlivých ingrediencí se může trochu lišit, každopádně se můžete orientačně „odpíchnout“ od tří dílů jílu, pěti dílů půdy a jednoho dílu semen. Vše smíchejte, přidejte vodu a zpracujte v tvárné, ale nelepivé těsto, a z něj vytvarujte koule. Praktičtější jsou menší kouličky. Své výtvory nechte vyschnout v platu na vajíčka, aby semena předčasně nevyklíčila, a na jaře je můžete začít rozhazovat (nebo cíleně ukládat) po zahradě. Zalévat je nemusíte, postačí jim první déšť. 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada