Vrby na zahradě vykouzlí krásnou pohádkovou atmosféru: jak ale vybrat tu správnou pro váš pozemek?

Vrba (Salix) je obsáhlý rod zahrnující více než 400 druhů kosmopolitně rozšířených stromů, keřů i drobných keříčků.

Salix purpurea
Info ikona

Salix purpurea ´Nana´ dorůstá do výšky 1-1,5 m a vytváří kulovitý keř. Tento zakrslý kultivar vrby purpurové roste buď jako keř nebo je roubován na různě vysoké kmínky a tvoří malý stromek. Tato vrba má fialové výhony, které krásně ozdobí zahradu i během zimy.

Asi nejznámější vrba bílá (Salix alba) je strom, který může dorůst až do výšky 25 metrů, avšak existují i menší odrůdy, které jsou vhodné pro menší zahrady. Vrba je poměrně rychle rostoucí dřevinou, která se dokáže dobře přizpůsobit různým půdním a klimatickým podmínkám. Jsou také velmi odolné vůči nemocem a škůdcům. Vrby patří k významným včelařským rostlinám a v současnosti jsou hojně využívány v kořenových čističkách odpadních vod, stejně jako v okrasném zahradnictví a moderní architektuře. Tam dominují vrby s takzvaným smutečním (převislým) tvarem růstu.

Vrba bílá
Info ikona

Vrba bílá (Salix alba) je robustní, bujně rostoucí strom, dorůstající do výšky 15-25 m. Ne každý si ji tak může na svou zahradu pořídit.

 

Vrba má silnou symboliku

V kulturní historii bývají chápány jako symbol neplodnosti, cudnosti, truchlení a smrti, vrbové ratolesti ve formě kočiček jsou užívány také při oslavě Velikonoc. Vrba má své nezastupitelné místo také v léčitelstvíVědecky uznávané je použití vrbové kůry při mnoha horečnatých onemocněních. Hodí se zejména pro delší užívání jako prostředek proti bolesti při revmatických potížích.

 

Na velké zahradě je vrba ideální soliterou

Jeden z nejoblíbenějších způsobů využití vzrostlých vrb v soukromých zahradách je vytvoření pohledové dominanty a příjemného stínu. Vrba má hustou korunu, která poskytuje dostatečný stín a ochranu před sluncem. Vrba je proto ideálním stromem pro pikniky, grilování, posezení s přáteli nebo rodinné oslavy. Proto se skvěle uplatní jako solitéra ve velkých zahradách.

Vrba jíva
Info ikona

Pozor na pylové alergie…vrbové květy patří mezi jedny z nesilnějších alergenů.

Vrba patří k vodě

Vrby vyžadují dostatečnou půdní vlhkost, a proto jsou často vysazovány v blízkosti jezírek a rybníků. Tyto stromy poskytují nejen příjemnou estetiku, ale také mají užitečné funkce, které pomáhají udržovat zdraví vodního prostředí. Jeden z nejdůležitějších faktorů při výsadbě vrb u jezírek je udržování kvality vody. Vrby pomáhají udržovat zdravou kvalitu vody v jezírkách a rybníkách. Vrby mají kořeny, které sahají hluboko do půdy a mohou tak získávat živiny a vodu z hlubších vrstev. Tyto kořeny také pomáhají udržovat půdu stabilní a brání erozi. Další důležitou funkcí vrb v blízkosti jezírek je poskytování úkrytu pro ryby a další vodní živočichy. Vrbami vytváříme přirozené břehové zóny, které poskytují úkryt a ochranu pro ryby, žáby, obojživelníky a další vodní živočichy. Tyto zóny mohou také sloužit jako místa k rozmnožování, což může být pro některé druhy velmi důležité.

Na malou zahradu si pořiďte drobný druh vrby

Nedisponujete-li velkou zahradou, ze širokého sortimentu vrb si můžete vybrat nízké druhy, které Vaši zahradu obohatí stejně, jako vzrostlé stromy. Velmi oblíbenou je například převislá smuteční vrba jíva (Salix caprea ´Pendula´), která je atraktivní po celý rok. Růžové tóny pak do zahrady dodá panašovaná japonská vrba (Salix integra 'Hakuro-Nishiki'). Pěstovat ji můžete jako keř, nebo jako malý okrasný stromek (zakoupíte již zapěstovanou na kmínku). Více o nízkých vrbách se dočtete v našem článku.

Vrba Hakuro Nishiki
Info ikona

Salix integra 'Hakuro Nishiki' je opadavá vrbička, která se prodává jak ve formě keře, tak většinou jako malý stromek naroubovaný na různě vysokém kmínku. Odrůda pochází z Japonska. Díky rychlému růstu je dobré ji pro zachování tvaru koruny rostliny 2x ročně stříhat. 

Vrbové proutí je skvělým materiálem pro drobnou zahradní architekturu

Dalším způsobem, jak využít vrbu v soukromé zahradě, je vytvoření zajímavého a esteticky příjemného architektonického prvku z vrbového proutí. Vrba je velmi flexibilní a lze ji tvarovat do různých forem a tvarů. Pokud máte v zahradě volný prostor, můžete z vrb vytvořit různé kreativní objekty, jako jsou například ploty, pergoly, ale také různé sochy či herní prvky pro děti.

 

Zdroj: wikipedie.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada