Usnadněte si práci s pletím záhonů a sekáním trávníku: stačí zvolit správné zahradní obrubníky. Zde je několik rad, které Vám usnadní výběr

Lemování záhonů není pouze moderním trendem současnosti, ale v zahradách se používá již od nepaměti. Obruba záhonu podrží zeminu na svém místě při prudkých deštích a zároveň brání prorůstání trávníku do výsadeb, popřípadě vytvoří pevný okraj cesty. V dnešní době robotických sekaček také dobře stanoví hranice sekané plochy. V časech našich předků se k lemování používaly dostupné přírodní materiály, jakými byly kameny, dřevo, cihly nebo např. proutí. Tyto materiály si své prvenství v zahradách drží i nyní. Jejich výhodou je poměrně nízká pořizovací cena (často lze použít starý materiál ze stavby, jako jsou prkna, fošny, trámy, kameny) a znovupoužitím materiálů současně podpoříte i ekologickou udržitelnost. V neposlední řadě tyto přírodní prvky působí v zahradách velmi přirozeně a mohou poskytnout úkryt drobným živočichům.

Dřevěná obruba
Info ikona

K obrubě záhonu můžete použít zbylé fošny ze stavby domu. Toto řešení je ideální především pro pěstování zeleniny.

obruba ze dřeva
Info ikona

Pro oddělení okrasných záhonů použijte opracované dřevo.

Moderní doba přináší do zahrad nové materiály

Moderní doba přinesla náročnější požadavky na lemování záhonů. Prioritou pro zákazníky byla trvanlivost materiálu, bezúdržbovost a v neposlední řadě snadná instalace. Na trhu se stavebními materiály nebo zahradnickými potřebami proto naleznete nepřeberné množství produktů, které více či méně splňují všechny tři požadavky.

Betonové obruby 

Největší životnost mají bezesporu obrubníky betonové. Jejich instalace je ale nejnáročnější a často je potřeba poptat odbornou firmu. Kromě poměrně hlubokého výkopu musíte připravit štěrkové lože a na něj pak klást betonové obrubníky. Ty můžeme zvolit v několika výškách a délkách. K zahradním obrubám většinou postačí výška 20 cm, délka pro snadnou manipulaci se ideálně pohybuje 50 – 100 cm. Zvolit můžeme také barevnost od šedé, přes teplé okrové tóny až po cihlové odstíny.

Betonové obrubníky se musí zafixovat betonem a po zatvrdnutí přihrnout zeminou. Tento materiál je vhodný pouze na geometrické tvary záhonů, do oblouku je bohužel nezlomíte. Pokud přesto toužíte po záhonech v křivkách, použijte betonové palisády. Tento typ obruby je nevhodnější k oddělení záhonů a zpevněné plochy (cesty, terasy apod.)

Betonový obrubník
Info ikona

Betonový obrubník nejlépe oddělí zpevněné plochy od výsadeb. Jeho instalace ale vyžaduje již určitou odbornost.

Plastové neviditelné obrubníky

Pro nejsnadnější instalaci se staly jedničkou v oblíbenosti tzv. neviditelné obrubníky z PVC. Kromě snadného zabudování mají tu výhodu, že s nimi dokážete vytvořit téměř jakýkoliv tvar obruby. Neviditelný obrubník se běžně prodává po kusech (např. 1m délky) nebo v tzv. návinu.

Jak na montáž se můžete podívat v našem videu:

Plastový obrubník
Info ikona

Plastový obrubník můžete zakoupit i v tzv. návinu. 

Ocelové obrubníky

Hitem moderních zahrad se staly neviditelné obrubníky z oceli (pozinkované, nerezové nebo z tzv. cortenu). Právě tento materiál splňuje všechny tři podmínky zmiňované výše - trvanlivost, bezúdržbovost a snadnou instalaci. Největší přednost této pevné obruby je při realizaci cest a chodníků - jak ze zámkové dlažby, dlažby z kamene či jen štěrkové, nebo mlatové. Při použití všech uvedených materiálů na zhotovení cesty, vytvoří tato obruba pevné a přesné rozhraní s okolním travnatým porostem, nebo okrasným záhonem. Ocelové obrubníky ještě navíc v zahradě pohledově vůbec nevnímáte (pokud je schválně neumístíte nad povrchem). Jedinou nevýhodou je tedy snad jejich cena, která se odvíjí především od tloušťky a typu materiálu. Díky těmto obrubníkům opět můžete tvarovat záhony do rozmanitých křivek.

Ocelová obruba
Info ikona

Ocelový obrubník můžete zcela zapustit s úrovní terénu. V zahradě vás pak nic neruší a přesto trávník neprorůstá do záhonů.

corten obruba
Info ikona

Obrubníky z tzv. cortenu (uměle zrezivělá ocel) naopak v zahradě přiznáváme a umísťujeme je nad úroveň terénu.

Jak oddělit trávník bez obrubníků?

Pokud vyznáváte styl permakulturních zahrad a na svém pozemku chcete co nejméně umělých materiálů, pak využijte k oddělení záhonů od trávníku tzv. rýhu. A jak na to? Jednoduše: 1 - 2krát za rok "odryjete" rýčem trávník zasahující do záhonu a při odrytí vytvořte mezi trávníkem a záhonem malý "žlábek" - rýhu oddělující trávník a záhon. Pro usnadnění práce, kterou budete muset minimálně každé jaro opakovat, doporučujeme zakoupit speciální rýč na obrývání trávníku ve tvaru půlměsíce. Investice se rozhodně vyplatí.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada