Nahlédněte do zrekonstruované zahrady ležící na hranici lesa: najdete v ní terasu, saunu i vodní bránu. Prostor dokonale dotvářejí dřeviny a trvalky

Navštívenou zahradu ležící na hranici lesa rozděluje dům na dvě části. Ta stinná, na severu, volně přechází do lesa, slunná zahrada leží na teplé jižní straně. 

Zastíněná část zahrady je lesní a divoká 

Zastíněná severní část má divoký lesní charakter se vzrostlými stromy. Architekti ateliéru Flera Ferdinand Leffler a Lenka Dřevjaná proto v návrhu pracovali s jednoduchými geometrickými tvary a umístili mezi kmeny kamennou plochu s ohništěm, posezení na dřevěné lavici se zabudovaným dřevníkem, skladovací prostory a piknikový jídelní stůl s lavicemi

V travnaté ploše našlo ideální místo dřevěné sousoší od Petra Soudka. „Za léta praxe jsem si všiml, jak umění dokáže osobitost místa pozvednout, zvýraznit ho. Když vidím místo i správného klienta, rádi spolu vybereme něco z naší Flera Gallery,“ doplňuje Ferdinand Leffler. 

Za paravánem se skrývá sauna i bazének 

U domu se našlo ideální místo na dřevěnou terasu, která zároveň slouží i jako odpočinková zóna při saunování. Nechybí u ní ochlazovací bazének a krycí paraván, který těm, co právě skáčou do vody, zajišťuje pocit soukromí. 

Plochy z přírodního kamene a cesty z nášlapů vedou od vstupní branky k hlavnímu vstupu do domu a do druhé – slunné části zahrady.

Hlavní pobytová terasa u domu
Info ikona

Místo rodinných setkání: hlavní terasa s jídelnou, velkým stolem a vyhlídkou do zeleně. Slunce sem smí, ale když je ho moc, zachytí jeho paprsky sluneční plachta. 

Slunné části zahrady vévodí pobytová terasa 

I slunná část zahrady je ve znamení jednoduchých geometrických tvarů. U vedlejšího vstupu do domu má místo další sezení, doplněné dřevníkem. Rodina si však užívá paprsky slunce především na hlavní pobytové terase vyšperkované zahradním pultem a posezením s jídelní sestavou. Terasa je přistíněna slunečními plachtami. Protože majitelé rádi a často využívají interiérový krb, mají tady při ruce další dřevník.  

V nejjižnější části zahrady byl zrekonstruován bazén, který je opatřen bezpečnostními schůdky. Pobyt u bazénu zpříjemňuje dřevěná terasa s lehátky. A protože zahradu obývá i pes, navrhli architekti dostatečné plochy trávníku

Relaxační plochu doplňuje vodní brána a sofa 

Na přání majitelů je v zahradě ještě jedna velkorysá relaxační plocha, umístěná pod korunami vzrostlých stromů. Na ploše z velkoformátové betonové dlažby najdeme sofa se stolkem a květináči. Plocha je doprovozena vyvýšeným záhonem z oceli corten a konstrukcemi pro pnoucí rostliny. Hluk nedaleké silnice je potlačen cortenovou vodní bránou s padající vodou, která doplňuje pobytovou plochu s gaučem. 

Místa k odpočinku lemují trvalkové záhony 

Pobytové plochy jsou lemovány trvalkami a v zahradě nechybějí ani nově vysazené listnaté dřeviny; nahradily nepůvodní smrky, které byly ve špatném zdravotním stavu. 

V návrhu rostlin do trvalkového patra architekti využili rozdílných světelných podmínek, a majitelka se tak ve stinné části zahrady raduje z mařinek, hluchavek a kapradin a na slunečné straně z oblíbených kombinací dochanů, okrasných česneků, šalvějí a šant

„Mám velkou radost, jak se nám podařilo navázat na les za plotem, lesní charakter přirozeně vplouvá i do nové zahrady a propojuje se s lehkostí se všemi dřevěnými prvky,“ hodnotí Lenka Dřevjaná realizaci dva roky po založení.

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada