Pořiďte si na terasu houpací křeslo: Zajistí vám lepší spánek, aktivitu mozku a uleví od bolesti zad

Houpačka navodí psychickou pohodu a aktivuje svalstvo

Houpací křesla a houpačky nejsou pouze designovým doplňkem interiéru a zahrad, ale dokonce možná budoucí zdravotní pomůckou. Je vědecky dokázáno, že houpání má blahodárné účinky na správnou aktivaci lidského těla. Při houpání aktivujeme svaly, které v klasickém sedu nepotřebujeme a tím předcházíme bolesti zad, která se v dnešní době stává téměř civilizační chorobou.

„Možná brzy dojde k tomu, že součástí nemocničních lůžek bude houpavý pohyb nastavený na míru konkrétnímu pacientovi,“ říká biolog Jan Černý. Také podle neurologa Martina Jana Stránského má příznivý efekt houpání fyziologické i psychologické zdůvodnění. „Veškerá pozitivní stimulace a autostimulace je rytmická, ať se škrábeme, houpeme nebo hladíme,“ zmiňuje lékař Stránský.

Aktivujte svůj mozek pomocí houpání. Jaká houpačka pro vás bude ta pravá?

Kromě blahodárného působení na záda přináší houpání další pozitivní účinky pro náš organismus. Houpání aktivuje mozek, zlepšuje vnímavost, zvyšuje inteligenci a lépe se vám bude spát. Je vědecky dokázáno, že houpáním dochází k okysličování a prokrvování mozku. Tím se v těle spustí limbický systém a ten zapříčiní aktivaci příjemných pocitů a zvýšení tělesné teploty.

Houpání ze strany na stranu uklidňuje a houpání zepředu dozadu může naopak vybízet k aktivitě. Jakou houpačku máte doma Vy a jak na vás působí? Podělte se s námi v komentářích.

 

Zdroje: https://plus.rozhlas.cz/houpani-zlepsuje-spanek-a-prospiva-pameti-7757976, https://www.joseftrakal.cz/houpani-a-design/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada