Nedělejte stejnou chybu jako ostatní. Novou pokojovku po nákupu nestačí jen zalít

Pravidlo č. 1: nenakupujte interiérové rostliny v zimě

V zimě trávíme doma víc času, a tak si spíš všimneme, že by interiéru prospěla nová hrnková rostlina. Jenže většina jich pochází z exotických krajů a stěhování z obchodu domů v chladu jí rozhodně neprospěje. Snadno nastydne, případně rovnou zmrzne. 

Proto se zimním nákupům buď úplně vyvarujte nebo je realizujte jen za slunečného a teplého dne, kdy je teplota nad 5°C. A jestli si opravdu nedokážete pomoci, nechte si novou kamarádku v obchodě pořádně zabalit do papíru, ať je před venkovním prostředím co nejvíc chráněná a uhánějte s ní co nejrychleji domů.

Pravidlo č. 2: podrobte ji pečlivé prohlídce

Když si kupujete nové oblečení, také si ho nejspíš v kabince pečlivě prohlédnete. U pokojovky se nemusíte tolik zaobírat případnými vadami na kráse, o to důkladněji se ale zaměřte na škůdce a nemoci. Jakékoliv fleky na listech, divné útvary nebo na pohled nečistá půda mohou svědčit o tom, že rostlina není v nejlepší kondici a domů byste si s ní mohli přinést i nemilé překvapení. Takový exemplář vůbec nekupujte a raději zamiřte rovnou někam jinam.

Pokojovky po nákupu pečlivě prohlédněte
Info ikona

Pravidlo č. 3: dopřejte jí sprchu

Je dost možné, že v obchodě si vaše nová spolubydlící nějakou dobu poležela, a tak ocení, když ji po příchodu domů zbavíte nánosů prachu vlažnou sprchou. Při té příležitosti ji znovu pořádně prohlédněte, jestli neobjevíte stopy po škůdcích.

Sprcha pokojovým rostlinám prospěje
Info ikona

Pravidlo č. 4: nechte ji v karanténě

I když vypadá rostlina na první pohled zdravě, neznamená to, že to tak skutečně je. Preventivně ji proto dejte alespoň na 14 dní do oddělené místnosti s dostatkem světla. Pokud se pod povrchem substrátu nebo na listech skrývala vajíčka škůdců, během této doby se vylíhnou a vy je snadno odhalíte. Zároveň nebude hrozit, že by se nákaza přenesla i na ostatní zeleň v bytě.

Pravidlo č. 5: přesaďte ji

Některé obchody si dávají záležet na vitalitě prodávaných pokojovek, jiným je to trochu jedno. A tak se může snadno stát, že po příchodu domů zjistíte, že je buď v malém květináči nebo naopak příliš velkém a v nevyhovujícím substrátu a potřebuje přesadit

Malý květináč odhalíte snadno: kořeny prorůstají drenážními otvory na dně květináče, případně jsou na jeho dně smotané tak hustě, že ani neodtéká voda při zálivce. Opačným problémem je velký květináč, ve kterém zase rostlina zažívá stres z nadmíry místa. V ideálních podmínkách by měl být květináč zhruba o 5 cm větší než kořenový bal rostliny.

Substrát vždy používejte podle typu vaší pokojovky, výběr v obchodech už je docela slušný. Jestli si chcete být jisti, že si domů nezavlečete žádné breberky, můžete ho preventivně upéct v troubě (i mikrovlnné), kde se zničí všechny zárodky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada