Je čas pomoct svým pokojovkám znovu se nadechnout. Dopřejte jim podzimní očistu a zbavte je škůdců: Odbornice radí, jak postupovat krok za krokem

Lenka Hrubá (Zahrada na niti)

„Protože svoje pokojovky miluju a udělala bych pro ně všechno, několikrát do roka je všechny odtahám do koupelny do vany a pořádně je osprchuji. Jestli svoje pokojovky nekoupete, moc doporučuji jim tuhle lázeňskou proceduru dopřát alespoň na jaře a na podzim. Smyjete jim z listů nejenom všechen prach a nečistoty, ale také jim ukážete, že se staráte a že vám na nich záleží!“

Sprchování rostlin
Info ikona

Před samotnou koupelí připravte koupelnu. Na dno vany dejte starý ručník, který zabrání jejímu poškrábání a zamezí odtoku substrátu do odpadu.

A jak přesně zbavit pokojové rostliny nečistot? Možností je hned několik

Pokud si nechcete zašpinit koupelnu od substrátu, můžete samozřejmě použít mokrý hadřík a pěkně lístek po lístku otřít, ale na to musíte mít dostatek trpělivosti a u některých drobnolistých rostlin samozřejmě i čas. 

Další možností je rostliny vystrčit ven na déšť, což je vlastně úplně nejlepší varianta, protože dešťovka dělá zázraky! Tato možnost je ideální pro majitele rodinných domků, u bytu jen těžko ponesete rostliny několik pater a vystavíte je před bytovým domem. V tomto případě Vám nezbývá nic než sprchový kout, nebo vana.

Sprchování rostlin 2
Info ikona

Rostliny sprchujte vždy v mírném náklonu. Zabráníte tak zbytečnému nasáknutí substrátu vodou.

Paní Lenka své interiérové rostliny sprchuje odjakživa a připravila pro Vás pár tipů, jak nejsnáze na to:

1. Pokojovky je dobré na očistnou proceduru připravit dopředu. Dejte jim vodní půst a pár dní až týden před lázní je nezalévejte. Je třeba počítat s tím, že se při sprchování substrát namočí a to by některým druhům, jako jsou třeba sukulenty, nemuselo udělat dobře.

2. Před samotnou koupelí připravte koupelnu. Na dno vany dejte mokrý hadr, který zabrání jejímu poškrábání, já používám gumovou rohožku.

3. Nastavte vodu na vlažnou teplotu, ať rostlina neutrpí teplotní šok.

4. Rostliny sprchujte postupně po jedné, ideálně tak, že květináč s pokojovkou co nejvíce nakloníte, abyste zabránili tomu, že všechna voda po rostlině steče do květináče, který zcela nasákne. Vlhkomilným rostlinám to zas tolik vadit nebude, ale u sukulentů je důležité se snažit zabránit prosáknutí substrátu, zvlášť pokud rostliny sprchujete na podzim. 

5.Kaktusy na podzim nesprchujte vůbec! Pokud chcete dopřát lázeň i jim, tak určitě jen na jaře nebo v létě, kdy jim pořádná zálivka neuškodí. Je fajn, když vám u sprchování bude někdo asistovat, protože zvlášť u větších rostlin je poměrně náročné zároveň sprchovat rostlinu a držet květináč v náklonu.

6. Po osprchování nechte rostlinu ve vaně chvíli odstát nebo ji oklepejte, ať nemáte po bytě mokrou cestičku.

 

Tak s chutí do toho, ať se Vám to doma hezky zelená!

Zdroj: Lenka Hrubá

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada