Nebojte se tuků z ořechů a semen. Vaše tělo se bez nich neobejde

Tuk získaný z různých ořechů a semen poskytuje našemu tělu spoustu důležitých živin a zároveň je skvělým kosmetickým přípravkem. Mnohé látky obsažené v tucích jsou nepostradatelné a naše tělo je na ně odkázáno. Například vitamin A pro dobré vidění nebo betakaroten musí tělo dostat v potravě společně s mastnými látkami, jinak je organismus nedokáže využít. 

Vitamin E obsažený v rostlinných olejích

Životně důležitý vitamin E, kterého obsahují všechny oleje hojné množství, pomáhá chránit tělesné buňky před nežádoucím působením volných radikálů. To jsou kyslíkové sloučeniny, které vznikají jako přirozený vedlejší produkt lidského metabolismu, ale tvoří se také působením UV záření anebo kouření. Kromě toho brzdí vitamin E vznik zánětů, zabraňuje ukládání vápníku v tepnách a je nezbytný pro činnost mozku

Nenasycené mastné kyseliny a vitamin K

Přinejmenším stejně důležité jako vitamin E jsou nenasycené mastné kyselinyolejích, které se rozlišují na omega 3 (například kyselina alfa-linolenová) a omega 6. Jsou potřebné pro stavbu mozkových buněk, brání vzniku zánětů a jsou stavebním kamenem mnoha hormonů. Pokud je člověk přijímá v dostatečném množství, pomáhají snižovat zvýšenou hladinu cholesterolu, a chrání tak před kardiovaskulárními chorobami. 

Kromě toho se v olejích skrývá také vitamin K nezbytný pro srážení krve, různé minerály a stopové prvky. Proto se doporučuje konzumovat denně jednu až dvě lžíce hodnotného oleje, nejlépe jako součást salátů. Zastudena lisované oleje není vhodné zahřívat, protože vysoké teploty ničí cenné látky, které jsou v nich obsaženy. 

Rostlinné oleje pěstí i pokožku

Blahodárné účinky olejů lze využít nejen ve výživě, ale také kosmetice, protože pěstí pokožku, zvláčňují ji a vyhlazují. Stačí jen zlehka vmasírovat. Osvědčují se především sezamový olej, olej z jader granátových jablek a avokáda a přirozeně i ten nejcennější z jader argánie trnité. Arganový olej má blahodárné účinky také na vlasy. Po vetření několika kapek do vlasů anebo jen do konečků získají vlasy jemný lesk. Při opakovaném použití se konečky přestanou třepit.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada