Od semínka po sklizeň: jak vám mobil a počítač pomohou vypěstovat lepší zeleninu a krásnější květiny

V dnešní době, kdy digitální technologie pronikají do každého aspektu našich životů, není překvapením, že se staly neocenitelným pomocníkem i pro zahradníky. S rozvojem aplikací a online nástrojů se zahradničení stává přístupnějším, efektivnějším a o něco zábavnějším i pro naprosté začátečníky i ty, co v rýpání se v hlíně zatím nenašli zalíbení. 

Pojďme se podívat na to, co vám může zahradničení o něco usnadnit.

 

Plánovací nástroje a design

Než se do čehokoliv pustíte, je potřeba zahradu naplánovat. Buď na to můžete jít s tužkou a čtverečkovaným papírem v ruce nebo chytře. Mezi českými webovými aplikacemi můžete sáhnout po Gardena MyGarden, která funguje podobně jako o něco známější aplikace pro interiérový design. 

Jestli raději pracujete s mobilem nebo tabletem, stáhněte si aplikaci PRO Landscape Home (existuje ve verzi pro Apple i Android). Pracuje hodně s fotografiemi a vizualizacemi, takže vám dá alespoň základní představu o tom, jak může vaše zahrada vypadat s konkrétními druhy vegetace. Nečekejte ale zázraky, mobilní prostředí není pro tak robustní věc, jako je plánování zahrady nejvhodnější.

 

Správné načasování i péče o rostliny

Existuje už také řada praktických našeptávačů do mobilu, např. zahradnický diář do mobilu od blogerky Petrazahradnici.cz nebo biodynamický zahradnický kalendář od Floris Books, se nímž rovnou procvičíte i angličtinu, případně aplikace Veggie Grower, která by měla být platná i pro oblast západní a východní Evropy.

 

Péče o rostliny a identifikace

Jakmile se vám zahradničení jednou dostane pod kůži, většinou nezůstane jen u vaší vlastní zahrady. Pak oceníte i aplikace, které vám kdekoliv na návštěvě nebo procházce poradí, na co se právě díváte. Mezi jednu z nejoblíbenějších patří aplikace PlantNet, do níž stačí nahrát fotografii květu, listu, plodu nebo celkového vzhledu a ona v drtivé většině případů správně určí, o jakou rostlinu se jedná a dá vám tipy, kde bude nejlépe prospívat i jakou vyžaduje péči.

Na stejném principu funguje i aplikace Garden Answers Plant Id. Ta navíc poskytne i informace o tom, co vaše rostliny s největší pravděpodobností trápí, pokud se vám podaří vyfotit nemocné místo nebo to, které je napadené škůdcem.

Pokud nechcete pracovat s podobnými aplikacemi v mobilním telefonu, existuje i webová verze, plant.id. Ta dokonce využívá k určování umělou inteligenci a údajně dokáže rozpoznat až 8000 druhů rostlin.

O autorce: 

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada