Královna Alžběta II. zemřela: její biozahrada u Buckinghamského paláce ale poroste dál

Zájem o zahradu v ní pravděpodobně probudil její manžel, princ Philip, který rád zveleboval zahradu hradu Windsor. K jeho oblíbeným rostlinám patřily růže, o které osobně pečoval a zajímal se o jejich šlechtění. K zahradničení ji ale mohl přivést i syn Charles, který se naopak zajímá o principy ekologického farmaření

Královna se pravidelně účastnila Chelsea Flower Show

Tak či onak se Alžběta II. pravidelně účastnila květinové výstavy Chelsea Flower Show, která je velkým svátkem pro všechny pěstitele a milovníky rostlin. Na ploše několika hektarů vznikne každoročně květinový ráj plný barev a vůní, kterému ani letos královna neodolala a našla si čas i na setkání se zahradnickou komunitou a rozhovor s některými zahradními architekty nebo pěstiteli rostlin. 

Královna Alžběta II.
Info ikona

Podle některých zdrojů měla královna Alžběta II. během svého panování vysadit pří různých akcích až 1500 stromů. 

Prodej růže 'Vévoda z Edinburghu' pomáhá mladým

Jedněmi ze zahrad, v nichž se královna Alžběta II. nejraději pohybovala, jsou zahrady hradu Windsor. Zde prožila své dětství, a proto zůstaly natrvalo její srdeční záležitostí. Zahrady vznikly začátkem 19. století a v jejich prostoru se mísí různé styly podle toho, k čemu v minulosti sloužily. 

Růže 'Vévoda z Edinburghu'
Info ikona

Společnost, která odrůdu 'Vévoda z Edinburghu' vyšlechtila, daruje za každou zakoupenou růži dva a půl libry do fondu programu prince Philipa.

Dnes se zde nachází asi 3500 keřů růží vysazených kolem hlavní fontány, o něž se zasadil královnin manžel, princ Philip. Ten bohužel zemřel na jaře roku 2021. K jeho nedožitým 100. narozeninám předal prezident Royal Horticultural Society královně nově vyšlechtěnou růži 'Vévoda z Edinburghu', a ta ji na počest svého muže nechala vysadit na východních terasách hradu. 

Růže má sytě růžové květy a část peněz z prodeje této odrůdy putuje do fondu programu prince Philipa, který už od roku 1956 pomáhá mladým lidem z různého sociálního prostředí.

Královnina biozelenina z buckinghamských zahrad

Zahrady Buckinghamského paláce, londýnského sídla královny, resp. panovníka, jsou se svými necelými 16 hektary největší soukromou zahradou v Londýně. Pravidelně se v nich konají letní slavnosti s účastí i několika tisíc hostů. Kromě okrasné výsadby se tu nacházejí platany, které už v 19. stol. vysadila královna Viktorie s princem Albertem, altány, řada uměleckých děl, umělé jezero, včelí úly... 

Syn královny Alžběty II., princ Charles, který se už více než 25 let věnuje ekologickému zemědělství, svou vášeň přenesl i na svou matku. I proto nechala část zahrady u Buckinghamského paláce upravit jako okrasnou zelinářskou zahradu a tam, kde dříve rostly okrasné rostliny, se dnes daří biozelenině. Některé odrůdy přitom nezapřou „královský“ původ: rajčata 'Queen of Hearts', salát 'Northern Queen', fazol 'Royal Red' a další. 

Vše je zde pěstováno ekologicky, bez chemie, a sklizená zelenina se sní přímo v paláci. A ačkoli královna Alžběta II. nic z toho už neochutná, „její“ biozahrada poroste dál. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada