Hlízy jiřin sázejte na záhon ve druhé polovině dubna. Předtím je ale namočte a rozdělte

Nejlepší doba k venkovní výsadbě jiřinek nastává ve druhé polovině dubna (obvykle kolem 20. dubna), kdy už pozdní jarní mrazíky nepronikají hluboko do půdy. Pokud už některé výhony stihly vyrašit, přikryjte je na noc chvojím nebo vhodnou nádobou.  

Hlízy jiřin
Info ikona

Velké trsy jiřinových hlíz před výsadbou určitě rozdělte.

Před výsadbou hlízy jiřin namočte a rozdělte

Přezimované hlízy jiřin nejprve proberte a důkladně zkontrolujte, plesnivé nebo nahnilé rovnou vyhoďte. Scvrklý a vrásčitý povrch hlíz není na závadu, takové hlízy se jen doporučuje před výsadbou namočit na pár hodin do vody s teplotou nad 15 °C. 

Pokud hlízy jiřin během let hodně narostly, rozdělte je ostrým nožem na několik částí tak, aby každá měla alespoň jedno očko. Rány zasypte prachem z dřevěného uhlí.

Hlízy jiřin vysaďte na osluněné místo

Jiřiny uvítají stanoviště s celodenním osluněním. Určitě je nesázejte pod stromy, kde vytvoří vytáhlé keře, které málo pokvetou. Do půdy před výsadbou hlíz zapracujte vyzrálý kompost, příp. sušený hnůj nebo plné minerální hnojivo (dávkujte podle návodu). Jiřiny potřebují přihnojení i během sezony (poprvé už dva měsíce po výsadbě). 

Rozestup sázených hlíz závisí na výšce jiřin

Každou hlízu vysazujte do vlastní jamky tak, aby byla překrytá 5 až 7 cm vysokou vrstvou půdy. Při výsadbě vícero jiřin na jedno místo se řiďte jejich budoucí výškou: odrůdy nad 120 cm vysazujte 80 cm od sebe, jiřiny pod 120 cm sázejte na vzdálenost 60 cm a rostliny vysoké do 60 cm sázejte asi 40 cm od sebe. Po výsadbě půdu mírně utužte a zalijte. U jiřin, které budou potřebovat oporu (opěrné kolíky nebo kruhy), je dobré ji umístit hned po výsadbě. 

Jiřiny můžete také předpěstovat v nádobách

Čím dříve hlízy jiřin vysadíte, tím dříve vám pokvetou. Výsadbu proto zbytečně neodkládejte. Abyste se však vyhnuli jejich možnému poškození pozdními mrazy, můžete si je (tak jako begonie nebo dosny) už od dubna předpěstovat v nádobách ve skleníku, v zimní zahradě nebo na jiném bezmrazém místě. Na záhon je pak vysadíte jako sazenice až ve druhé polovině května, kdy už je mrazy neohrozí. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada